Spálňa v štýle Art Deco: 80 krásnych nápadov

Spálňa v štýle Art Deco: 80 krásnych nápadov

Interiéry Art Deco sú vždy jedny z najneobvyklejších a najoriginálnejších. Spájajú v sebe tendencie a črty moderny a neoklasicizmu. Ovplyvnili ich aj také smery, akými sú futurizmus, kubizmus a konštruktivizmus. Rozmarná zmes luxusu a elegancie s etnickými motívmi sa perfektne hodí do interiéru spálne. V dôsledku všeobecnej túžby po jednoduchosti, hi-tech a minimalizme je to úplne exotické. Napriek tomu, že miestnosť bude potrebné starostlivo vypracovať, stane sa skutočným klenotom domu alebo bytu..

Vlastnosti štýlu art deco

Art Deco ako štýl je stelesnením efektnosti a elegancie. Začala sa formovať na začiatku 20. storočia vo Francúzsku a rozkvet dosiahla v 30. rokoch. Ako definíciu prevzali názov rovnomennej medzinárodnej výstavy dekoratívneho umenia a remesiel, ktorá sa konala v roku 1925 vo Francúzsku. Termín sa nakoniec udomácnil až v roku 1966, keď bola obnovená slávna parížska výstava.

Formovanie hlavných trendov bolo na jednej strane ovplyvnené secesiou a Bauhausom a na druhej strane starodávnymi tradíciami východu, Afriky, Egypta a dokonca aj Ameriky. Elegancia sa spája s koketnosťou a komplexnými formami – so zefektívnením. Art Deco je elegantné a monumentálne zároveň.

V interiéri spálne v štýle art deco je možné rozlíšiť nasledujúce hlavné črty:

1) Prísna geometria a symetria. Aktívne sa používajú jasné čiary a cikcaky, stupňovité tvary, zakrivené krivky. Neexistujú žiadne elegantné romantické a prírodné ozdoby, ale existuje veľa predmetov vo forme lichobežníka, šesťuholníkov a osemuholníkov..

2) Lesklé povrchy. Prírodné materiály sú leštené do vysokého lesku. Drevo – lakované, kameň – starostlivo leštené. Aktívne sa používa kov, sklo, zrkadlá a ďalšie reflexné povrchy. To vytvára rozmarnú hru priestoru a svetla..

3) Luxusné materiály. Spálňa v štýle art deco je prirodzená a drahá. Drevo, kameň, koža sa aktívne používajú a takmer nikdy ich imitácie. Použitá je keramika a sklo. Nepoužívajú sa ani jednoduché hrubé textílie ako chintz alebo ľan. Ale luxusné tkaniny, ako je zamat, hodváb, dokonca aj prírodná kožušina, sú vítané. Farby – hlboké a drahé, farby – originálne a exkluzívne.

4) Etnické motívy. Art Deco sa vyznačuje exotickými materiálmi a textúrami: koža plazov, perla, orientálne šperky. Zvlášť vo veľkej úcte k egyptským motívom.

Tento štýl miluje kontúrovanie a rámovanie, ktoré len zdôrazňuje bizarné zakrivenie. Je to skreslenie aj jasnosť geometrických tvarov. Pruhy, striedanie farieb v duchu klávesov klavíra, rozbité slnečné lúče odrážajúce sa od zrkadlových plôch – to všetko je art deco.

Dizajn spálne v štýle Art Deco - Vlastnosti Dizajn spálne v štýle Art Deco - Vlastnosti

Farebné riešenia

Hlavná farebná schéma v štýle art deco je čiernobiela. Toto je najlepšia voľba pre spálňu: nie príliš svetlá, ani príliš honosná, ani rušivá. V jeho okolí môžete relaxovať a relaxovať. Na akcenty sa používajú drahé bohaté odtiene: zlaté, smaragdové, víno, malachit, zafír, čokoláda a krémové tóny. Menej často používané sú striebro a kov. Vo všeobecnosti neexistujú žiadne prísne obmedzenia farieb. Hlavná vec je, že sú zložité a hlboké, vyzerajú draho..

Biela spálňa v štýle art deco

Čistá biela farba a jej odtiene sú dobrým základom pre aktívny dekor. Ide o neutrálne pozadie, ktoré sa najčastejšie používa na steny a stropy. Umožňuje vám pohrať sa s množstvom dekorácií, komplexného nábytku a zakrivených línií. Biela zároveň priestor vizuálne rozširuje a napĺňa svetlom. To je obzvlášť dôležité pre detailné interiéry spální v štýle art deco. Najpopulárnejšie odtiene sú elegantné krémové, práškové, pečené mlieko, vanilkový krém a slonovinová kosť.

Biela spálňa v štýle art deco - interiérový dizajn Biela spálňa v štýle art deco - interiérový dizajn

Hnedá spálňa v štýle Art Deco

Nie je možné nevšimnúť si množstvo najrôznejších variácií hnedej v štýle art deco. Pohybujú sa od ľahkej brezy po strohý gaštan alebo exotický mahagón. To priamo súvisí so skutočnosťou, že art deco gravituje k prírodným materiálom. Parketové podlahy, drevený nábytok, rámy a dekorácie – všetky dokonale zapadajú do spálne.

Hnedá spálňa v štýle art deco - interiérový dizajn Hnedá spálňa v štýle art deco - interiérový dizajn

Zlatá spálňa v štýle Art Deco

Ušľachtilé zlato je ďalšou hlavnou farbou Art Deco. Niekedy sa namiesto toho používa mosadz, meď, striebro a bronz, ale zlato stále zastáva čestnú prvú úlohu. Nepoužíva sa ako hlavná farba, ale v dekorácii sa nachádza takmer všade..

Zlatá spálňa Art Deco - interiérový dizajn

Dvojfarebná spálňa v štýle Art Deco

Kontrastné duá sú bezpečnou stávkou pri vytváraní návrhov spální. Luxusne pôsobia také kombinácie ako čiernobiele, krémové víno, čokoládovo-mliečne, modrošedé. Niekedy sa na detaily použije farba tretieho prízvuku. Napríklad zlato. Neodporúča sa používať viac ako tri odtiene, aby interiér v štýle art deco nevyšiel príliš nemotorný..

Dvojtónová spálňa Art Deco - interiérový dizajn Dvojtónová spálňa Art Deco - interiérový dizajn

Svetlá spálňa v štýle art deco

V art deco sa nepoužívajú jasné jednoduché farby. Príliš ich zlacňujú. To však neznamená, že nemôžete s farbou vôbec experimentovať. Musia to byť iba zložité a viaczložkové odtiene. Nie ohnivo červená, ale víno alebo marsala, nie trávovo zelená alebo azúrovo modrá, ale smaragdová a zafírová. Z čistých farieb sa v Art Deco používa biela a čierna.

V opačnom prípade je priestor na experimentovanie neobmedzený. Najčastejšie sú to tmavé odtiene: baklažán alebo hrozno, farba nočnej oblohy, tmavá tyrkysová, hlboká oliva alebo horčica a ďalšie..

Svetlá spálňa v štýle art deco - interiérový dizajn

Povrchové úpravy a materiály

Spočiatku sa v štýle art deco používali drahé vzácne materiály: slonovina, bronz, skutočné minerály a kryštály, exotické stromy, hadia koža. Základnými tvarmi sú zložité polygonálne geometrické vzory, kruhy a ovály. Aktívne sa používali rastlinné motívy, výpožičky z klasicizmu a etnické ornamenty. Postupne vzniklo niekoľko smerov: expresívny exotický, zdržanlivý klasik a modernista.

Poschodie

Podlahy v izbách Art Deco sú vyložené prírodnými materiálmi. Pre útulnú spálňu sú lepšie teplé drevené parkety lemované cikcakmi alebo inými geometrickými vzormi. K posteli môžete dať luxusný koberec s hrubou hromadou, kožou alebo kožušinou. Alebo môžete hrať na kontrastoch a urobiť samonivelačné podlahy ako neutrálne, bezchybne hladké pozadie nábytku..

Spálňa v štýle Art Deco - podlahová úprava Spálňa v štýle Art Deco - podlahová úprava

Steny

Steny v štýle Art Deco sú skutočným umeleckým dielom. Môžu to byť tapety s fantastickými ozdobami alebo ručne maľované. Ale zvyčajne sú s prízvukom, takže sa nepoužívajú v súvislom poli. Ale to je dobrý rám pre nábytok. Populárne sú aj všetky druhy polygonálnych oválnych výklenkov. Môžete do nich vložiť vázy, kvetináče alebo iné ozdobné predmety. Niekedy sa používajú obrázky, ale tu je dôležité, aby ste to s ozdobami nepreháňali..

Spálňa v štýle Art Deco - dekorácie na stenu Spálňa v štýle Art Deco - dekorácie na stenu

Strop

Stropy v štýle art deco sú rovnako sofistikované ako samotný štýl. Ak to výška dovoľuje, dobre vyzerajú viacúrovňové štruktúry so zložitým osvetlením a štukovou výzdobou..

Spálňa v štýle Art Deco - stropná povrchová úprava Spálňa v štýle Art Deco - stropná povrchová úprava

Spálňový nábytok v štýle art deco

Hlavným atribútom spálne je posteľ. Jedná sa o širokú, obrovskú posteľ s vysokým, mäkkým chrbtom, obdĺžnikového alebo oválneho tvaru. Čelo postele je čalúnené zamatom alebo kožou. Posteľ stojí na vysokých nohách. Často sa používajú kované rámy so zlacenými alebo bronzovými prvkami..

Vysoké masívne skrine sa používajú menej často. Obvykle sú to štýlové komody a nočné stolíky. Povrchy – hladké a lesklé, lakované. Ako dekorácia – maľba a elegantné kovanie. Nábytok nemusí byť kompletná sada. Môžete kombinovať rôzne prvky s rovnakou textúrou. Klasika v štýle art deco – elegantný toaletný stolík s obrovským zrkadlom a kreslom neobvyklého tvaru. Dôležitá nuansa: ak sú steny tmavé, nábytok je svetlý a naopak.

Spálňa v štýle Art Deco - nábytok Spálňa v štýle Art Deco - nábytok Spálňa v štýle Art Deco - nábytok

Osvetlenie

Zvláštnu úlohu zohráva osvetlenie Art Deco. Ideálne sú to obrovské okná v plnej výške. Ale v moderných bytoch sú zriedkavé, takže musíte hľadať alternatívu.

Takáto spálňa bude mať veľa efektných žiaroviek rôznych tvarov. Jedná sa o zaoblené gule a prísne lichobežníky a zložité stupňovité štruktúry. Svietniky a podlahové svietidlá sa aktívne používajú. Povolený je dokonca aj klasický obrovský krištáľový luster s kovanými alebo vykladanými prvkami. Používa sa oceľ, meď a sklo. Zvlášť sú zvýraznené výklenky, zrkadlá, obrazy a rekreačná oblasť. Vytvorí sa tak zónový a viacúrovňový systém osvetlenia..

Spálňa v štýle Art Deco - osvetlenie

Dekor a textil

Výzdoba v štýle art deco nie je minimalistická. Jedná sa o kryštál, kovy, mnoho doplnkov. Aktívne sa používajú masívne dekorácie na stenu: luxusné ventilátory, zlaté šperky, amfory, ozdobné starožitné tienidlá s okrajmi. Hojnosť takýchto detailov je však vhodná iba pre priestranné spálne..

Hlavné textílie do spálne sú hodváb, zamat, satén. Ťažké prehozy a záclony, dekoratívne vankúše, viacvrstvové závesy, luxusná hodvábna bielizeň zdôrazňujú náročnú náročnosť. Mohutné závesy dobre dopĺňa pozlátená rímsa a zlaté strapce. Na kreslá, pufy a stoličky sa používajú ťažké poťahy.

Dôležitou súčasťou dekorácie Art Deco sú zrkadlá. Súčasne zväčšujú priestor a vytvárajú efekt multiplicity. Ozdoby, detaily a komplikovanosť dizajnových radovánok sa v nich odrážajú a pôsobia ešte luxusnejšie. V spálni určite dávajte pozor na vysoké zrkadlá od podlahy až k stropu v masívnych rámoch, zrkadlové dvere skrinky a toaletné stolíky..

Spálňa v štýle Art Deco - dekor a textil

Malá spálňa v štýle art deco

Art Deco je dekoratívny štýl. Takéto smery vždy vyžadujú priestor. Ale s vysokou úrovňou zručností ho môžete dokonca zaradiť do malej spálne..

Aby sa interiér malej miestnosti nezdal preťažený, mali by ste vsadiť na ľahké a lesklé povrchy. Kompetentná organizácia osvetlenia, skla, zrkadiel a lesku sú hlavné nástroje, ktoré vám umožňujú vizuálne zväčšiť priestor, naplniť ho svetlom a vzduchom.

Pre malú spálňu je najlepšie vyhnúť sa množstvu tmavých farieb. Na základni – biela, béžová a krémová. Čierna sa používa iba pre malé kontrastné prvky a pre akcentové škvrny a dekor sa používajú jasné nasýtené odtiene. Experimenty s geometriou vám umožnia poraziť každý centimeter priestoru. Masívnym objemným šperkom sa najlepšie vyhnite. Textúry by mali byť tiež zvolené jednoduché, ale drahé. Napríklad nie zamat, ale hodváb. Nie masívna ťažká žula, ale ľahké drevo. Potom malá spálňa v štýle art deco zaiskrí novými farbami..

Malá spálňa v štýle art deco - interiérový dizajn Malá spálňa v štýle art deco - interiérový dizajn

Návrh spálne v štýle art deco – fotografia

Prinášame vám výber fotografií spální v štýle Art Deco pre nové nápady a inšpiráciu. Preskúmajte, porovnajte a vyberte si možnosť, ktorá sa vám páči. Príjemné prezeranie!

Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia Interiérový dizajn spálne v štýle art deco - fotografia

Video: Spálňa v štýle art deco – nápady na interiér