Klasický dizajn spálne (70 fotografií)

Klasický dizajn spálne (70 fotografií)

Napriek mnohým ďalším možnostiam zostávajú klasiky vždy na vrchole popularity. Jeho harmonická atmosféra prispieva k úplnému odpočinku, dáva pocit pokoja a mieru. Toto je skutočne kráľovská voľba pre tých, ktorí si cenia pohodlie a stabilitu. Pozývame vás, aby ste sa na fotografii pozreli na to, ako luxusne vyzerá klasický štýl v interiéri spálne!

Vlastnosti klasického štýlu

V preklade z latinčiny „classicus“ znamená ukážkový. Presne taký je klasický interiér – vládne v ňom symetria zlatého rezu, ideálne proporcie a starožitná nádhera. Bezchybne zariadená izba svojou vynikajúcou výzdobou pripomína palácové byty, kde je každý detail neoddeliteľnou súčasťou jedného súboru..

Inšpiráciu pre klasický dizajn spální nájdete v kultúrnom dedičstve starovekého Grécka a Ríma, európskej renesančnej architektúre, šľachtických sídlach, divadlách a galériách. Všetky tieto miesta nemusíte ani navštevovať – ​​existujú obrázky a videá, z ktorých je ľahké si požičať zaujímavé nápady..

Klasický dizajn spálne - Vlastnosti

Farebná schéma

Charakteristickým znakom klasiky je aristokratická zdržanlivosť. Všetkému dominujú jemné prírodné farby, tieňované trblietkami drahých kovov a kontrasty sa takmer nepoužívajú. Jedinou výnimkou z tohto pravidla 4 môže byť tmavohnedá alebo čierna, ktorá je prítomná vo výzdobe nábytku, ale to je skôr vplyv modernej módy..

Biela spálňa v klasickom štýle

Čistá biela farba, aj keď je základná, sa v dizajne klasickej spálne často nenachádza. Ľahšie pastelové tóny teplého spektra sú bežnejšie: vanilka, smotana, jemná broskyňa, ružovkastá. Strop je natretý bielou farbou bez prímesí, sokly ho rámujú, sadrokartónové lišty, niekedy – kožené čalúnenie čelo postele a pufy.

Klasická biela spálňa - interiérový dizajn Klasická biela spálňa - interiérový dizajn

Béžová spálňa v klasickom štýle

Klasická spálňa v béžových tónoch má zvláštne čaro: ružovo-béžové steny, ľahký nábytok a textil vytvárajú tlmenú, domácu atmosféru, ktorá prispieva k súkromiu a nočnému odpočinku. V porovnaní s jasnou bielou béžová absorbuje viac svetla, ako odráža, čím sa vyhýba drsným tieňom a oslneniu slnkom..

Klasická béžová spálňa - interiérový dizajn Klasická béžová spálňa - interiérový dizajn

Klasická hnedá spálňa

Drahé dreviny majú výhradné právo vyzdobiť spálňu v klasickom štýle. Obvykle sú lakované červenohnedými, čokoládovými a gaštanovými odtieňmi, pričom si zachovávajú svoje jedinečné strihové vzory. Najvýhodnejšie tmavohnedé drevité textúry vyzerajú obklopené tyrkysovou, béžovou, krémovou a zlatou..

Klasická hnedá spálňa - interiérový dizajn

Klasická spálňa v zlatej farbe

Ušľachtilý lesk zlata je základným atribútom klasického štýlu. Je to perfektný doplnok k ostrým bielym povrchom a nábytku. Pozlátené kovanie, rámy na obrazy, všetky druhy monogramov a zlaté tapety dodajú spálni skutočne luxusný vzhľad..

Klasická zlatá spálňa - interiérový dizajn Klasická zlatá spálňa - interiérový dizajn

Materiály a dekorácia spálne

Základom klasického dizajnu je dekorácia stien, stropu a podlahy. To všetko by malo byť bezchybne rovnomerné a hladké, pretože iba na úhľadnom pozadí môžete vybaviť skutočne kráľovskú spálňu. Odporúča sa vybrať materiály najvyššej kvality – ich cena sa ospravedlňuje dlhou životnosťou a vysokými estetickými vlastnosťami.

Steny

Na vytvorenie útulnej atmosféry sú steny spálne v klasickom štýle zdobené veľkou milosťou: môže to byť benátska omietka, drahé textílie, luxusné tapety so sieťotlačou. Často sa používa kombinácia textúr, ktoré sú podobné materiálom a farbou. Súčasne je vytvorená ozdobnejšia vrstva vo forme panelu, ktorého môže byť veľa (v závislosti od záberu miestnosti).

Potrebnú vertikálu do spálne dodávajú stĺpce alebo pre nich štylizované výčnelky, vďaka ktorým sa strop zdá byť vyšší a interiér získava štýlový šmrnc. Horizontálne čiary môžu vytvárať tenkú omietku alebo drevené obrubníky. Klenuté výklenky vyzerajú veľmi krásne nad hlavou postele..

Klasický dizajn spálne - dekorácie na stenu Klasický dizajn spálne - dekorácie na stenu

Poschodie

Na klasické podlahy sa zvyčajne používa drevo. Mimo konkurencie – prírodné monochromatické parkety, aj keď v niektorých prípadoch je možné ich nahradiť laminátom. Hodvábne perzské koberce s decentným vzorom sú v spálni veľmi vhodné. Farba podlahy by mala byť v súlade so zvyškom dizajnu bez vytvárania kontrastu. Tmavé odtiene je potrebné opakovať v nábytku a doplnkoch, zatiaľ čo svetlé odtiene sú univerzálnejšie. Jediná vec, ktorej sa treba vyhnúť, je les s teplým podtónom (jelša, smrek, borovica).

Klasický dizajn spálne - podlahová úprava Klasický dizajn spálne - podlahová úprava

Strop

Minimálna výška stropu pre spálňu v klasickom štýle je 2,8 m. V malej miestnosti ju stačí vyrovnať a vymaľovať na bielo a po obvode ju ozdobiť úhľadnými soklami. Ale v priestrannom – spravidla vytvárajú dvojúrovňovú štruktúru s kučeravými okrajmi. Vnútri je možné použiť ľahké strečové plátno s monochromatickou matnou textúrou alebo fotografickú tlač vo forme fresiek, vonkajšie časti sú často zdobené sadrovým štukom alebo zlatou maľbou.

Klasický dizajn spálne - stropná úprava

Klasický spálňový nábytok

V klasickej spálni je vhodnejšie zvoliť nábytok, ktorý sa vyznačuje pevnosťou a spoľahlivosťou. Príkladom tohto trendu môžu byť elitné zbierky talianskych tovární. Na rozdiel od iných, demokratickejších typov dizajnu, klasika neumožňuje fragmentáciu predmetov – tu by mal byť všetok nábytok dodávaný s premyslenou súpravou s identickým dekorom.

Ústredné miesto samozrejme zaberá posteľ s masívnym vyrezávaným čelom, svetlým koženým alebo sametovým čalúnením. Niekedy môže byť ozdobený kovanými časťami, zlacením.

Baldachýn niekedy pomáha vytvoriť romantickú atmosféru a oddeliť priestor na spanie od zvyšku priestoru – tenká priesvitná tkanina svetlých farieb alebo luxusné závesy pripevnené k špeciálnej rímse. Baldachýn vyzerá najlepšie vo veľkých, svetlých miestnostiach..

V spálni môžu byť okrem postele aj nočné stolíky, komoda, toaletný stolík, zrkadlo, pohovky so zamatovým alebo koženým lemovaním. Ak je nainštalovaná skrinka, musí zapadnúť do celkového konceptu. Obvykle sa v takýchto prípadoch vyberajú staromódne návrhy hojdačiek. Posuvné dvere sa zmestia iba z nepriehľadného „mrazivého“ skla so zložitým vzorom.

Starožitnosti sú v spálni v klasickom štýle vítané, ale mali by vyzerať nové a žiariť ako muzeálne kúsky.

Klasický dizajn spálne - nábytok Klasický dizajn spálne - nábytok

Osvetlenie

Mäkké, tlmené svetlo, obsiahnuté v klasike, je ideálne do spálne. Ostré odlesky žiariviek, žiariviek alebo neónových prvkov, bodových diód sú tu neprijateľné. Energeticky úsporné žiarovky s teplým bielym spektrom sú ideálne. Ale žiarovky, v ktorých by mali byť umiestnené, sú celé umenie..

Po prvé, v strede miestnosti určite vynikne veľký luster v podobe kovaného svietnika, symetrických tienidiel alebo mnohých kvapiek kryštálu. V rovnakom štýle môžete zavesiť svietniky na steny alebo použiť nočné lampy, stojacie lampy.

Je veľmi dobré, ak slabé bočné svetlo zvýrazní dekoratívne prvky: krásne obrazy, panely, výklenky, figúrky.

Klasický dizajn spálne - osvetlenie

Textil a dekor

Pre spálňu v klasickom štýle je potrebné vyberať textil obzvlášť opatrne, pretože nakoniec je to on, kto dáva miestnosti úplný a obývateľný vzhľad. V takom interiéri hrajú záclony veľký význam – ľahký tyl pre celé okno a husté posuvné závesy z drahých tkanín po stranách. Optimálna dĺžka je od stropu k podlahe, pokiaľ nie sú miestnosti príliš vysoké. Ozdoby, svieže závesy, strapce, kučeravé lambreky, krásne kravaty so strapcami sú vítané.

Rovnako dôležitá je posteľná bielizeň. Pre prikrývku je vhodný žakár s pozlátenými alebo striebornými vzormi, inak je lepšie držať sa prírodných tkanín príjemných na telo s hladkou textúrou, svetlými odtieňmi a bez potlače.

Ak je celková výzdoba spálne monochromatická, textil je možné zvoliť s charakteristickými vzormi. Patria sem monogramy a kučery, heraldické ľalie, popínavé ruže, diamanty, grécke vzory, hrozno, koruny a podobne..

Klasický dizajn spálne - textil a dekor

Dizajn malej spálne v klasickom štýle

Napriek tomu, že klasický štýl znamená pomerne veľkú miestnosť, nikto nezakazuje používať vaše obľúbené techniky v malej miestnosti. Musíte len dodržiavať minimálne pravidlá a tiež udržiavať harmóniu v interiéri..

Svetlé farby

Nenápadné biele a zlaté alebo krémové béžové odtiene v malej spálni v klasickom štýle budú vyzerať oveľa svetlejšie ako tmavé. Navyše, na pozadí jemnej povrchovej úpravy, akékoľvek škvrny hnedej, čiernej a iných nasýtených farieb pritiahnu veľkú pozornosť, vytvárajú zbytočný kontrast a vizuálne zmenšujú priestor..

Malý dizajn spálne v klasickom štýle - svetlé farby Malý dizajn spálne v klasickom štýle - svetlé farby

Minimálne vzory

Veľké monogramy na tapetách, kudrlinkách, dekore a štuku sú navrhnuté tak, aby vyplnili prázdnotu kráľovských komnát, ale v malej spálni budú úplne nadbytočné. V tomto prípade stačí ľahký náznak klasiky – ladné rohy, tenké pozlátené bagety, takmer nepostrehnuteľné hodvábne vzory.

Dizajn malej spálne v klasickom štýle - minimálne vzory Dizajn malej spálne v klasickom štýle - minimálne vzory

Efektívne využitie priestoru

Aby ste ušetrili miesto v malej spálni a súčasne všetky veci usporiadali, stojí za to vziať na vedomie tvorivé skúsenosti ostatných ľudí. Veľmi praktickým riešením je posteľ na pódiu (pódium), pod ktorou sú priestranné zásuvky s oblečením. Vysoké posuvné šatníky s vhodným dizajnom dverí (namiesto objemných krídlových dverí) pomôžu zvládnuť rohy.

Klasický malý spálňový dizajn - efektívne využitie priestoru

Klasický dizajn spálne – fotografia

Pre každého, koho zaujímajú už realizované projekty spální v klasickom štýle, táto stránka obsahuje veľkú fotogalériu. Keď venujete pozornosť detailom, môžete ľahko pochopiť, akú povrchovú úpravu, nábytok a dekor si vybrať pre svoju spálňu, aby vás neskôr po mnoho rokov potešila ukážkovou krásou a pohodlím. Príjemné prezeranie!

Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia Interiérový dizajn spálne v klasickom štýle - fotografia

Video: Spálňa v klasickom štýle – nápady interiéru