Tkanina na čalúnenie (85 fotografií): typy, vlastnosti

Tkanina na čalúnenie (85 fotografií): typy, vlastnosti

Stáva sa, že si nábytok zachoval silnú štruktúru a je pripravený vám slúžiť mnoho ďalších rokov, ale jeho vzhľad si vyžaduje úpravy. V takom prípade sa neponáhľajte zbaviť sa produktu – stačí zmeniť čalúnenie. Ako si ho vybrať, čo hľadať a dokonca aj to, ako to urobiť sami – čítajte ďalej..

Vlastnosti výberu čalúnenia nábytku

Čalúnenie pohovky na slnku zhorelo, tkanina na kresle bola rozstrapkaná, deti obkreslili nábytok a zanechali na ňom svetlé škvrny od mastného pečiva a plastelíny. Je čas zmeniť použitý materiál a zavolať majstrov. Firma, ktorá poskytuje tieto služby, je pravdepodobne schopná ponúknuť štandardné pokojné vzorky. Ak však naozaj chcete niečo krásne a neobvyklé, musíte ísť do obchodu s látkami..

V mieste predaja je dôležité starostlivo preštudovať zloženie a presne vybrať požadované zábery. Ak si ale nie ste istí, aká farba a textúra látky je vhodná do vášho interiéru, poraďte sa v ateliéri textilného dizajnu. Nebojte sa, že výrobky sú extrémne drahé, salón bude schopný poskytnúť výber materiálov pre akýkoľvek rozpočet. Zároveň sa tu nestratíte v látkach na kabát alebo šaty – iba bytový textil.

A predtým, ako sa pustíme do látky, si trocha rozoberieme teoretickú časť. Keď sa budete riadiť hlavnými charakteristikami materiálov, uľahčí vám to výber a podrobne prediskutujete problém s konzultantom.

V prvom rade dávajte pozor na ukazovatele odolnosti proti opotrebeniu, najlepšie je vybrať textílie s prahom oderu viac ako 20 000 cyklov. Ďalej dávajte pozor, či bol materiál ošetrený impregnáciou bez kontaminácie (napr. Teflón alebo Scotchgard). Takéto výrobky zabránia vzniku škvŕn z tej istej kávy, menej do nich prenikne voda, olej a prach. Opýtajte sa, ako presne bola impregnácia vykonaná – striekaním alebo úplným ponorením do výrobku. Od toho bude závisieť ďalší spôsob čistenia tkaniny (domáce alebo chemické čistenie)..

Bez ohľadu na tkaninu, ktorú si vyberiete, sa zmenší. Často sa pohybuje od 2 do 5%. Ak sú v kompozícii prítomné prírodné vlákna, potom budú väčšie. Prečo je dôležité zohľadniť tento ukazovateľ? Je to dôležité pre výpočet záberov, percento sa pripočíta k plánovanej veľkosti.

Látka na čalúnenie - vlastnosti výberu čalúnenia Látka na čalúnenie - vlastnosti výberu čalúnenia

Druhy textílií na čalúnenie

Vlastnosti a vlastnosti textílie budú určovať nielen vzhľad vášho nábytku, ale aj jeho životnosť, trvanlivosť a schopnosť čistiť. Na základe toho by sa mal výber brať vážne a s plnou zodpovednosťou a predvídať možné problémy, ktoré môžu spôsobiť deti, domáce zvieratá, nápoje, jedlo alebo poveternostné podmienky (v prípade záhradného nábytku). Zvážte niektoré typy nábytkových textílií.

Bavlna na čalúnenie

Bavlna je prírodná tkanina, je netoxická a bezpečná pre zdravie ľudí a zvierat. Preto je bavlnené čalúnenie ideálne pre nábytok v škôlke. Tento materiál “dýcha” a môže absorbovať kvapalinu, ale nebude to trvať tak dlho – asi 6-8 rokov.

Napriek tomu sa neponáhľajte vzdať tohto materiálu, pretože špeciálne impregnácie sú celkom schopné ho chrániť, čo zabraňuje rýchlemu opotrebovaniu, strate odtieňa a absorpcii prachu..

Poťahové látky - bavlna Poťahové látky - bavlna

Gobelín na čalúnenie

Tapiséria sa vyznačuje hustou štruktúrou a špeciálnym krížovým tkaním, pričom vytvára vzorovanú kompozíciu. Tkanie vytvára krásne obrazové plátna so zaujímavou hrou odtieňov. Je to pevná a pevná tkanina, ktorá však pôsobí ťažkým dojmom. Materiál je vyrobený z bavlny, vlny a syntetiky a následne ošetrený ochrannými prostriedkami, ktoré predlžujú životnosť.

Vo všeobecnosti je to dobrá voľba pre čalúnenie, ale vzhľadom na špecifickú textúru a ozdobu je dosť ťažké ho vpliesť do interiéru, takže pred konečným rozhodnutím by ste mali tento moment starostlivo zvážiť..

Druhy tkanín na čalúnenie - Tapiséria Druhy tkanín na čalúnenie - Tapiséria

Žakár na čalúnenie

Jacquard, ako gobelín, má hustú textúru, špecifickú metódu tkania a krásne prelamované vzory. Materiál vyzerá luxusne a dokonale zdôrazňuje vynikajúci klasický štýl, ale nebude vhodný pre ostatných, iba ak nie je eklektický, ale opäť s poznámkami klasiky. Existujú však aj variácie žakárovej látky, s netradičnými vzormi alebo bez nich, napríklad ženilka.

Jacquardové čalúnenie pokojne odkazuje na pokles teploty, perfektne si zachováva svoj pôvodný odtieň, nerozťahuje sa a zostáva v prevádzke mnoho rokov. V obchode môžete vidieť tkaninu scotchgard – to je ten istý žakár, ale impregnovaný ochranou pred olejovými látkami, vlhkosťou a prachom. Takáto tkanina je dosť drahá.

Na starostlivosť používajte neutrálne čistiace prostriedky a nesušte na priamom slnku..

Druhy tkanín na čalúnenie - Jacquard Druhy tkanín na čalúnenie - Jacquard

Semiš na čalúnenie

Semišový textil vyzerá veľmi jemne a príjemne, to isté sa dá povedať o hmatových vnemoch z neho. Nábytok s takým čalúnením v upokojujúcich farbách bude vyhovovať väčšine štýlov. Semiš sa spravidla používa na výrobu pohoviek a postelí; nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. Látka sa zároveň nelíši v demokratických cenách, aj keď je lacnejšia ako prírodná koža..

Druhy tkanín na čalúnenie - semiš Druhy tkanín na čalúnenie - semiš

Kŕdeľ na čalúnenie

Táto dokončovacia tkanina je v našich otvorených priestoroch neuveriteľne obľúbená. A toto nie je nehoda. Kŕdeľ je silný, trvanlivý, odolný voči vyblednutiu, vlhkosti, šetrný k životnému prostrediu a navyše dobre znáša čistenie. Ak teda máte doma aktívne behajúce deti alebo žijú zástupcovia sveta zvierat, tento materiál vám odporúčame..

Nevýhodou tkaniny je vytváranie statickej elektriny, ktoré môže pri výsadbe spôsobovať „praskavý“ zvuk. Tiež sa časom hromada hromadí, čo je z času na čas potrebné dať do poriadku..

Druhy tkanín na čalúnenie - Flock Druhy tkanín na čalúnenie - Flock

Čalúnenie nábytku vhodné pre domáce zvieratá

Ak vyberáte nábytok do kancelárie alebo kancelárie, alebo ho nemáte a neplánujete mať mačku alebo mačku, potom vás pravdepodobne nebude zaujímať, ako bude tkanina reagovať na mačacie pazúry. Pravdepodobne sa dozviete viac o požiarnej odolnosti, ochrane proti škvrnám a vlhkosti a ďalších užitočných vlastnostiach..

Ale pre mnohé rodiny zostáva otázka ochrany pred domácim vandalizmom naďalej aktuálna. Takýmto majiteľom odporúčame, aby zostali na tkaninách s hustým tkaním, teflónovým povlakom, stádom s nylonovou hromadou, umelým semišom. Potrebujete hladký povrch s vysokou hustotou. Takéto materiály nebudú podliehať vzhľadu obláčikov a zádrhelov. Dobrou možnosťou je vybrať čalúnenie s jasným vzorom, kde poškodenie nebude nápadné..

Poťahová látka odolná voči domácim zvieratám

Čalúnenie záhradného nábytku

Upozorňujeme, že tkanina pre vonkajší nábytok musí byť impregnovaná špeciálnymi prostriedkami. Takéto textílie zabránia absorpcii prachu, nečistôt, mastnoty a vody. Okrem toho materiál nevybledne na priamom slnečnom svetle, nedeformuje sa, nehnije a nehrozí sa v dôsledku extrémnych teplôt.

Impregnácie teda ušetria čalúnenie na ulici od všetkých možných problémov s nábytkom vo forme poveternostných podmienok alebo hlučných zhromaždení..

Poťahová látka na záhradný nábytok Poťahová látka na záhradný nábytok

Trendové poťahové textílie

Neexistujú správne univerzálne riešenia pre výber tkanín. Samozrejme, pokojné monochromatické materiály budú pravdepodobne jednoduchšie zapadnúť do takmer akéhokoľvek interiéru. Ale opäť, niektoré odtiene vychádzajú z módy a niektoré si získavajú obľubu. V menšej miere to platí pre béžové, sivé tóny..

Ornament má tiež veľký význam. Niektorí dekoratéri trvajú na tom, že veľký vzor je relevantný, iní uprednostňujú malý. Tu musí byť rozhodnutie prijaté čisto individuálne pre každý prípad. Preto sa neoplatí vychádzať iba z trendov, textil by mal byť v súlade so zvyškom dizajnu..

Žiarivá módna farba a potlač môžu byť navyše nudné a čalúnenie vyberáme na viac ako jednu sezónu. Ale ak ste si istí, že sa budete cítiť pohodlne obklopení určitou farbou, skvelé, kúpte si!

Má zmysel držať sa jemnej módy, ak vytvárate eklektický moderný interiér. Tu môže pohovka v sofistikovanom tradičnom štýle ľahko koexistovať s jasným, súčasným kreslom..

Poťahová tkanina - textil Trend Poťahová látka - textil Trend Poťahová látka - textil Trend Poťahová tkanina - textil Trend

Ako zmeniť čalúnenie nábytku vlastnými rukami

Najprv musíte rozobrať nábytok a odstrániť staré čalúnenie. Vyzbrojte sa skrutkovačmi rôznych veľkostí a produkt rozoberte, počnúc lakťovými opierkami. Je lepšie zostaviť plán syntézy dielov alebo opraviť postup na fotografii, videu, aby ste sa neskôr pri montáži nezamotali.

Potom pomocou skrutkovača vyberte svorky z čalúnenia a vyberte ich pomocou klieští. Buďte opatrní – tkaninu príliš nepoškodzujte, poslúži nám ako predloha.

Vystrihnite nové textílie a ponechajte pár centimetrov na pripevnenie. Pripravte základňu – položte podšívku vo forme netkanej textílie, vatelínu alebo výplňového polyesteru na pružinový blok alebo penovú gumu. To uľahčí prikrývanie a zaistí dlhšiu životnosť čalúnenia..

Požiadajte niekoho, aby vám pomohol roztiahnuť materiál rovnako dobre na každú stranu. Vysoko kvalitné ťahanie umožní, aby výrobok vyzeral úhľadne a nedeformoval sa. Čalúnenie môžete upevniť klincami alebo zošívačkou na nábytok. Zbierajte nábytok.

Ako zmeniť čalúnenie nábytku vlastnými rukami Ako zmeniť čalúnenie nábytku vlastnými rukami Ako zmeniť čalúnenie nábytku vlastnými rukami Ako zmeniť čalúnenie nábytku vlastnými rukami

Poťahová látka – foto

V tomto výbere fotografií sme sa pokúsili zhromaždiť najzaujímavejšie a najharmonickejšie príklady čalúnenia nábytku. Dúfame, že sa vám bude páčiť a nájdete riešenie pre svoj vlastný nábytok. Príjemné prezeranie!

Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto Poťahová látka - foto

Published
Categorized as Nápady