Sadrový kôrovec (50 fotografií): typy a vlastnosti

Sadrový kôrovec (50 fotografií): typy a vlastnosti

Kôrovec je považovaný za jeden z najpraktickejších a najobľúbenejších typov omietok. Má nepopierateľné výhody, ktoré mu zabezpečili vedúce postavenie na trhu dokončovacích materiálov pre obklady stien. Táto omietka sa už mnoho rokov používa hlavne na fasády, ale v poslednej dobe sa čoraz častejšie používa aj v interiérových riešeniach. Dizajnéri venujú pozornosť kôrovcovi, pretože vám umožňujú získať jedinečnú textúru, ktorá ozdobí každý interiér.

Vlastnosti sadrového kôrovca

Hlavným rozdielom od mnohých iných typov omietok je rozpoznateľná drážkovaná textúra. Pre maliara je veľmi ľahké vykonávať ho, a preto ho preferuje mnoho remeselníkov. Na základe toho tento druh dokončovacieho materiálu šetrí čas a peniaze, a to všetko kvôli tomu, aby ste vytvorili krásny dekoratívny vzor, ​​stačí distribuovať nanesenú zmes po povrchu..

Okrem uvedených výhod stojí za to zamerať sa na nasledujúce:

– Kompozícia je čistá od škodlivých látok;

– Štruktúra sa nemení pri náhlych zmenách teploty;

– Nevybledne pod slnečnými lúčmi a je tiež ohňovzdorný;

– Zvláda vlhkosť a plesne;

– Vďaka špecifickej textúre je odolný voči poškodeniu.

Ako vidíte, je to dosť cenovo dostupný a efektívny typ dekorácie. Vzhľadom na popularitu tohto druhu omietky si môžete vybrať akékoľvek cenové rozpätie na základe svojich financií. Rôzne granule a frakcie, ktoré sú súčasťou rôznych druhov podkôrneho hmyzu, vytvoria jedinečný vzor.

Sadrový kôrovec - Vlastnosti Sadrový kôrovec - Vlastnosti

Zloženie omietky

Kôrovec obsahuje dosť závažné minerály. Konzistencia preto vyžaduje vyššiu viskozitu v porovnaní s inými omietkami. Za týmto účelom sa do kôrovca ​​pridávajú ďalšie minerálne prísady a polyméry. Vďaka nim sadra dokonale priľne k povrchu. Jedná sa o veľmi ľahký, praktický a odolný materiál. Napriek rôznym odchýlkam v zložení od rôznych výrobcov zostáva jedna nemenná zložka – granule. Práve oni vytvárajú jedinečný vzor..

Veľkosti granúl (alebo, ako sa im tiež hovorí, frakcií) sa môžu líšiť v závislosti od typu sadry. V zásade sa malé zlomky používajú na dekoráciu interiéru a veľké zlomky na exteriér. Ale v skutočnosti to všetko závisí od vašich preferencií a nápadov. Zmesi s jemnejšími granulami sú drahšie kvôli zložitému filtračnému procesu.

Kôrovcová omietka - Zloženie

Omietanie kôrovca

Ak ste narazili na aplikáciu obyčajnej omietky, nebudete mať s kôrovcom žiadne problémy, pretože všeobecné pravidlá pre konečnú úpravu sú dosť podobné. Akonáhle je zmes pripravená jednoduchým zmiešaním prášku a vody, naneste ju na povrch bežným kropením. Potom omietku jemne vyhlaďte cez stenu. Majte na pamäti, že kôrovec veľmi rýchlo schne – je to kvôli jeho vlastnostiam a rozsahu. Preto sa snažte aplikovať povrch v malých častiach a ihneď vyrovnať, aby ste predišli vzniku hrčiek..

Vyššie opísaná metóda sa považuje za štandardnú. Ale, ako viete, kôrovec je známy svojimi rozmanitými a textúrovanými textúrami. To všetko sa dosahuje iba rôznymi spôsobmi nanášania omietky. Vymenujme tie hlavné:

– Kruhový – nakreslite imaginárny kruh;

– Dážď – pohybujte nástrojom hore a dole, čím dosiahnete požadovaný vzor;

– Kríž – ako naznačuje názov, špachtľou sa musí pohybovať krížom.

Tento zoznam nie je exkluzívny, skúste experimentovať s rôznymi metódami aplikácie a nájdite ideálnu textúru. Môžete tak dať voľnosť letu svojej tvorivej myšlienky. Nezabudnite však na postupnosť prípravy omietkovej zmesi, ako aj na fázy aplikácie. Najčastejšou chybou je pridanie vody do hotovej a vytvrdenej zmesi. Takýto krok zničí materiál a konečný výsledok sa bude veľmi líšiť od toho, čo chcete..

Omietanie kôrovca Omietanie kôrovca Omietanie kôrovca Omietanie kôrovca Omietanie kôrovca

Aplikácie

Vzhľadom na množstvo užitočných vlastností podkôrneho hmyzu sa používa vo všetkých typoch povrchových úprav, aj keď bol pôvodne umiestnený ako fasádny materiál. Táto omietka vám umožňuje výrazne urýchliť opravu. Okrem toho v dôsledku toho dostanete zaujímavý a jedinečný povlak, pretože sami môžete vytvoriť jedinečný vzor a textúru..

Sadrový kôrovec na fasády

Najpopulárnejším použitím kôrovca ​​je to, že má vynikajúcu odolnosť voči extrémnym teplotám. Nedeformujú ani neničia povrch. V dôsledku nerovnomernej textúry mechanické poškodenie vôbec nespôsobuje poškodenie omietky alebo ju minimalizuje.

Úder slnka a vetra sú často vonkajšie steny domu. To negatívne ovplyvňuje trvanlivosť a vzhľad povlaku. Náhle zmeny teploty zničia štruktúru obkladu stien. Kôrovcová omietka sa dobre vyrovná s mnohými negatívnymi faktormi. Je však potrebné pripomenúť, že akýkoľvek materiál vyžaduje správny prístup k aplikácii. Prvým krokom bude vyrovnanie stien – tým sa zbavíte rôznych priehlbín a nerovností. Potom stenu ošetrite základným náterom, ochráni štruktúru a umožní kôrovcovi oveľa lepšie ukotviť k povrchu..

Po absolvovaní vyššie popísaných krokov môžete pokračovať priamo k práci so sadrou. Pozorne si prečítajte pokyny a pomery a potom prášok zrieďte vodou. Ak ste si kúpili hotovú zmes, potom ju porazte stavebným mixérom pri nízkych otáčkach a pokračujte v aplikácii. To sa musí robiť úhľadne a rovnomerne..

Hrúbka vrstvy omietky je priamo úmerná rozmerom granúl. Medzivrstva môže byť o niečo väčšia ako priemer samotných frakcií. To poskytne povlaku správny vzor. Po nanesení na povrch omietku stierkou stierkovať, kým nie je suchá. Tento povlak je natretý farbou zvoleného odtieňa, ak nemá požadovaný tón. Farba tiež slúži ako dodatočná ochrana pred negatívnymi faktormi životného prostredia a poškodením..

Sadrový kôrovec na fasády Sadrový kôrovec na fasády Sadrový kôrovec na fasády Sadrový kôrovec na fasády Sadrový kôrovec na fasády Sadrový kôrovec na fasády

V interiéri sadrový kôrovec

Extrémne neobvyklý efekt v interiéri získate nanesením omietky z kôrovca. Aby vám celý proces dokončovania nepriniesol žiadne nepríjemnosti a konečný výsledok bol príjemný, musíte postupovať podľa niekoľkých odporúčaní..

Ak je na povrchu podlahy už povrchová úprava, musí byť čo najviac chránená. Steny musia byť tiež pripravené – odstráňte z povrchu nečistoty alebo zvyšky náterov z minulosti.

Vyrovnajte steny. Tento krok je potrebný, pretože na konci by mala sadra vyzerať čo najčistejšie. Na povrch naneste základný náter a kým schne, pokračujte v príprave zmesi. Nalejte vodu do vedra a postupne pridajte prášok. Miesime, kým nie je rovnomerná, a granule by sa nemali usadiť na dne..

Pred začatím dokončovania pokryte všetky oblasti, do ktorých by sa omietka nemala dostať. Je veľmi ťažké ho vyčistiť a niektoré povrchy sa môžu poškodiť. Zmes rozotrieme stierkou, potom začneme rozotierať. Pokúste sa to urobiť čo najrýchlejšie bez toho, aby to vyschlo. Ak sa vám po pol hodine zdá, že je príliš málo brázd, môžete bezpečne použiť plavák a dokončiť kresbu. Poslednou fázou bude aplikácia farby alebo požadovaného vzoru..

V interiéri sadrový kôrovec V interiéri sadrový kôrovec V interiéri sadrový kôrovec V interiéri sadrový kôrovec

Omietkové farby kôrovec

Na základe zvoleného typu sadrového kôrovca ​​získate iný výsledok. Sádrová omietka sa nanáša oveľa jednoduchšie, ale je menej atraktívna ako jej akrylový náprotivok. Vzhľad bude tiež závisieť od zvoleného odtieňa. Takmer všetky stavebné obchody ponúkajú továrenské zmesi omietky, takže do nich stačí pridať požadovaný farebný pigment. Buďte opatrní pri pigmentoch na farby, pretože tón vo vedre nie vždy zodpovedá tónu, ktorý získate na stene. Po troche premiešania zmesi pigmentového náteru ho vyskúšajte na malej časti steny a potom ho úplne zakryte..

Po nanesení omietky je vhodné natrieť ju ďalšou vrstvou špeciálnej farby, vďaka čomu bude farba živšia a sýtejšia. Po dosiahnutí tejto fázy sa môžete vzdať svojej predstavivosti a pokúsiť sa kombinovať rôzne odtiene. Všimnite si, že tmavé tóny tiež dokonale zvýrazňujú textúru tejto omietky a dodávajú jej neobvyklý vzhľad..

Sadrový kôrovec - Farby Sadrový kôrovec - Farby

Sadrový kôrovec – foto

Pripravili sme pre vás nádherné fotografie obkladov stien pomocou kôrovej omietky, ktoré vám dajú vedieť, či chcete tento veľkolepý a skutočne jedinečný povlak vidieť na svojich stenách. Príjemné prezeranie a zaujímavé nápady na výzdobu vášho domova!

Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto Sadrový kôrovec - foto

Published
Categorized as Nápady