Králičie klietky pre domácich majstrov (70 fotografií)

Králičie klietky pre domácich majstrov (70 fotografií)

Správne vybavená králik je jednou z najdôležitejších podmienok pre chov týchto nadýchaných hlodavcov. Domáce aj dekoratívne plemená potrebujú samostatný priestor – umožňuje vám poskytnúť potrebnú starostlivosť a chrániť domáce zvieratá pred možnými problémami. S dostupnosťou materiálov a minimálnymi zručnosťami pri manipulácii s nástrojmi je výroba klietok pre králiky vlastnými rukami pomerne jednoduchá. Užitočné odporúčania, príklady fotografií a malý návod na ich stavbu nájdete na tejto stránke.

Vlastnosti výroby buniek

Pred začatím práce na vytvorení úkrytu pre králiky by ste sa mali zoznámiť so zvykmi a fyziológiou budúcich obyvateľov. Najpohodlnejšou klímou pre tieto zvieratá počas celého roka je mierne teplo ( + 12 … + 18 ° C), priemerná vlhkosť vzduchu (60 – 75%), bezvetrie a prievan. Pokles teploty na -25 ° C, ako aj teplo nad +30 ° C, nadmerná suchosť alebo vlhkosť sú kritické a môžu viesť k chorobám alebo dokonca k smrti zvierat. Králikom sa najlepšie darí na čerstvom vzduchu a výpary z hnoja (amoniak) a prach, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v kôlňach, negatívne ovplyvňujú ich zdravie..

Pri stavbe klietok pre domestikované zajace je veľmi dôležité zabezpečiť spôsob čistenia povrchov od kontaminácie. Napríklad podlahy v škatuliach sú často vyberateľné, vyrobené z drevených lamiel alebo sieťoviny, čo umožňuje zber odpadu v nižšie umiestnenej palete, a samotné rošty sa dajú v prípade potreby ľahko umyť a vysušiť. Pevné steny králika chránia domáce zvieratá pred prievanom, potkanmi a hmyzom, ale zo strany podávačov vždy stojí za to nechať jemnú sieťku na vetranie. Pri vonkajších a prenosných konštrukciách je potrebné postarať sa o strechu odolnú voči vlhkosti, ktorá sa zároveň nebude príliš zahrievať od slnka. Dvere klietky by sa mali tesne zatvárať, pričom by nemali zostať žiadne medzery, a samotné zámky by mali byť upevnené tak, aby ich mohli otvárať iba majitelia..

Králičie klietky pre domácich majstrov - Výrobné vlastnosti Králičie klietky pre domácich majstrov - Výrobné vlastnosti

Druhy klietok pre králiky

Klietky pre králiky možno podmienene klasifikovať podľa nasledujúcich kritérií:

– podľa druhu domácich zvierat (pre veľké alebo malé plemená, spoločné alebo samostatné, párené klietky, kráľovné bunky, klietky pre mladé zvieratá);

– podľa spôsobu prevádzky (stacionárne a prenosné, vonkajšie, vnútorné, univerzálne);

– podľa počtu úrovní;

– podľa druhu použitého materiálu (drevo, drevotrieska / drevovláknitá doska / preglejka, kov, sieťovina, plast, kombinované).

Priemyselné klietky pre králičie farmy sa výrazne líšia od maľovaných „domov“ pre dekoratívne domáce zvieratá. Posledne uvedené sú zvyčajne uložené v škatuliach pozostávajúcich z hlbokej plastovej palety a siete. Dvere môžu byť plastové alebo z plexiskla, vo vnútri je miesto na podstielku, podávač, niekedy aj ďalšie uzavreté oddelenie, aby sa zviera mohlo schovať.

Jedinci chovaní na ekonomické účely sa často nachádzajú vo viacpodlažných štruktúrach s veľkým počtom oddelených priestorov. Takúto klietku je možné kúpiť buď hotovú, alebo postaviť nezávisle pomocou dostupných nástrojov..

Králičie klietky pre domácich majstrov - typy Králičie klietky pre domácich majstrov - typy Králičie klietky pre domácich majstrov - typy Králičie klietky pre domácich majstrov - typy

Etapy budovania králičej klietky

Výroba klietky pre králiky vlastnými rukami od začiatku zahŕňa niekoľko postupných krokov. Každý z nich je dosť významný, vyžaduje premyslenosť a presnosť práce, ale ak sa k záležitosti postavíte s plnou zodpovednosťou, výrobok bude slúžiť mnoho rokov..

Merania a výkresy

Optimálne rozmery sa vyberajú v závislosti od plemena zvierat, ich veku a počtu. V priemere pre ženy s potomkami je plánovaná klietka s dĺžkou asi 170 cm, výškou 60 – 70 cm a šírkou 100 cm. Mladé zvieratá z králika sa vysádzajú vo veku 1,5 mesiaca v skupinách od 3 do 5 ks. Dospelí (starší ako 3 mesiace) sa chovajú na výkrm v jednotlivých boxoch s rozmermi asi 150 x 60 x 70 cm, plocha pre jedného králika by mala byť najmenej 0,3 až 0,5 m2, výška stien – od 35 cm..

Králičie klietky pre domácich majstrov - Merania a kresby Králičie klietky pre domácich majstrov - Merania a kresby Králičie klietky pre domácich majstrov - Merania a kresby Králičie klietky pre domácich majstrov - Merania a kresby Králičie klietky pre domácich majstrov - Merania a kresby

Výber materiálov a príslušenstva

Hlavnými kritériami pri výbere materiálov sú ich pevnosť, odolnosť voči mechanickému namáhaniu a environmentálne vlastnosti. Nezabudnite tiež, že králiky sú hlodavce a ľahko poškodzujú tenké drevo. Vo všeobecnosti sa akékoľvek dosky odporúčajú pred použitím impregnovať antiseptikmi a ešte lepšie – polyuretánovým lakom (tekutý plast). Biologický odpad týchto zvierat je veľmi korozívny, preto by ste sa mali pravidelne starať o pravidelné čistenie podlahy..

Je dôležité, aby všetky okolité povrchy neodparovali škodlivé látky a nebránili prirodzenej cirkulácii vzduchu. Zdravá mikroklíma prispieva k správnemu vývoju domácich zvierat a chráni ich pred všetkými druhmi chorôb. Rôzne spojovacie prvky, ako sú upevňovacie prvky, závesy dverí, vedenia pre podávače a výsuvné podnosy, musia mať vysokú kvalitu a dobrú ochranu proti korózii – to umožní prevádzkovať kryty čo najdlhšie..

Králičie klietky pre domácich majstrov - výber materiálov a príslušenstva Králičie klietky pre domácich majstrov - výber materiálov a príslušenstva

Konštrukcia

Na výrobu králičích klietok je predovšetkým rám vyrobený z kovového profilu a / alebo nosníkov. Potom sú k nemu pripevnené zvárané pletivo, mriežky z dreva, drevotrieskové dosky alebo preglejka. Zadná strana a často aj bočné steny sú pevné, ale mikropóry v materiáli by mali ľahko prepúšťať vzduch a vlhkosť..

Jedným z najdôležitejších momentov je usporiadanie podlahy. Najlepšie sa osvedčili vymeniteľné konštrukcie hrebeňa a pastorka, ktoré je možné zložiť a rozvinúť, vybrať a ľahko umyť. Ako podlahu je možné použiť plastové podvaly, dosky impregnované polyuretánovým lakom, bambusové lamely, sieťovinu. Veľkosť buniek by mala byť taká, aby sa labky zvierat nezasekli a tyče sa pod ich hmotnosťou neklesli. Kovová sieťovina je z hľadiska čistenia pohodlná, ale u králikov vyvoláva dermatitídu, kvôli ktorej je pre nich chôdza bolestivá, preto je stále vhodné uprednostniť plast alebo drevo..

Kryt na králik je súčasne baldachýnom, ktorý chráni domáce zvieratá pred zrážkami a jasným slnkom, ako aj dodatočnými dverami na otváranie a zatváranie krytu. Obvykle je pripevnený s miernym sklonom vyrobený z tesne priliehajúceho listu preglejky alebo iného materiálu, ktorý nie je náchylný na vysychanie alebo deformáciu. Strecha nemôže byť kovová, inak v teple príliš zohreje vzduch v bunkách. Na ulici je celkom vhodná taká možnosť, ako sú mäkké dlaždice, bridlica, ondulín.

Králičie klietky pre domácich majstrov - Stavba Králičie klietky pre domácich majstrov - Stavba Králičie klietky pre domácich majstrov - Stavba Králičie klietky pre domácich majstrov - Stavba

Inštalácia a prevádzka

Odporúča sa inštalovať hotové klietky pre králiky vo výške najmenej 0,3-0,5 m od podlahy, s výnimkou prenosných štruktúr určených na chodenie zvierat po tráve. V ostatných prípadoch bude zvýšená poloha základne chrániť domáce zvieratá pred vlhkosťou. Vonkajšie priestory sú najlepšie umiestnené v tienistých oblastiach otočených na východ alebo západ..

V chladnom období sa musíte postarať o izoláciu priestorov. Na tento účel je vhodné vonkajšie čalúnenie stien vzduchotesnými tesneniami (minerálna vlna, rohože na zošívanie, drevovláknité dosky, polystyrén, seno / slama / ľanové stonky atď.). Aby články vydržali čo najdlhšie, mali by byť pravidelne čistené, chránené pred vlhkosťou a mali by byť včas vykonávané drobné opravy..

Králičie klietky pre domácich majstrov - inštalácia a prevádzka Králičie klietky pre domácich majstrov - inštalácia a prevádzka Králičie klietky pre domácich majstrov - inštalácia a prevádzka Králičie klietky pre domácich majstrov - inštalácia a prevádzka

Králičie klietky pre domácich majstrov – foto

Vo fotogalérii na tejto stránke je zhromaždených veľké množstvo zaujímavých myšlienok a príkladov budovania klietok pre králiky vlastnými rukami. Akákoľvek z predložených možností, ak je to žiaduce, sa môže opakovať doma, pričom sa vytvorí pohodlná a odolná voliéra pre nadýchané hlodavce. Odporúča sa, aby sa typ konštrukcie, materiály a rozmery v každom prípade vyberali jednotlivo so zameraním na počet, druh a plemeno zvierat, ako aj na zvláštnosti ich údržby v konkrétnej farme..

Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto Králičie klietky pre domácich majstrov - foto

Published
Categorized as Nápady