Gardenia (85 fotografií): typy a starostlivosť

Gardenia (85 fotografií): typy a starostlivosť

Gardenia je úžasne krásna rastlina pochádzajúca z dažďových pralesov Japonska, Indie a Číny. Názov dostala od amerického botanika Alexandra Gardena, ktorý túto kultúru študuje. Rastlina poteší vynikajúcim kvitnutím od júla do neskorej jesene. V prírodných podmienkach dosahujú niektoré kríky výšku dva metre, pri kultúrnom pestovaní nepresahuje meter. Je to skutočne jedna z najobľúbenejších kvetov používaných vo svadobnej floristike, ktorá je dôstojnou ozdobou stolov, siení a svadobných kytíc..

Hlavné typy

V prírode existuje až 250 druhov tejto nádhernej rastliny. Na pestovanie v bytoch a na záhradných pozemkoch sa však používajú obľúbenejšie okrasné plodiny..

Jazmínová gardénia

Tento druh je najčastejšie vyberaný na pestovanie v bytoch, pretože sa týmto podmienkam dokonale prispôsobuje. Jazmínová gardénia má vzhľad hustého, rozprestierajúceho sa kríka vysokého až 80 cm. Lesklé tmavozelené listy so špicatým okrajom sú dlhé až 8 cm. Kvety, podobne ako ruže, hrdo vynikajú na snehobielom pozadí. V priebehu času okvetné lístky nadobúdajú žltkastý odtieň, takže na kríku možno naraz nájsť biele, krémové a žltkasté púčiky. Najbežnejšie odrody sú:

– „Prvá láska“ s voňavými krémovo bielymi kvetmi s priemerom až 13 cm;

– “Variegata” – vyznačuje sa zelenými listami, pokrytými belavým mramorovým vzorom a bielymi dvojitými kvetmi;

– “Fortuna” – jeho otvorené púčiky majú priemer 10 cm.

Tento typ má kvôli dekoratívnemu účinku druhý, úplne odôvodnený názov „kráľovský“. Má mnoho ďalších odrôd vyšľachtených metódou výberu, z ktorých každá sa líši tvarom, veľkosťou, farbou listov a púčikov, ako aj trvaním kvitnutia..

Jazmínová gardénia Jazmínová gardénia

Vietnamská gardénia

Tento druh gardénie môže byť kompaktný strom alebo bujný, rozprestierajúci sa krík. Hustý listový kryt má krásny lesklý povrch a veľké snehobiele kvety s priemerom až 8 cm majú dosť neobvyklé okvetné lístky, ktoré sa stáčajú do bizarných dlhých rúrok.

Vietnamská gardénia

Žltá gardénia

Úhľadný strom má vzpriamené stonky s lesklými zelenými listami. V pazuchách listov pôvodne kvitnú biele púčiky, ktoré potom zožltnú. V priebehu času sa pretečenie farby zvyšuje z citrónu na jasne oranžovú.

Žltá gardénia

Gardenia citriodora

Luxusný krík tohto druhu gardénie má vysoko rozvetvené výhonky s oválnymi lesklými listami. Jeho kvet fascinuje hmotou malých bielych dvojitých kvetov s priemerom najviac 2 cm. Rastlina sa môže pochváliť aj lahodnou intenzívnou vôňou.

Gardenia citriodora

Starostlivo sa starajte o svoju gardéniu

Gardenia je dosť rozmarná kultúra, takže amatérsky kvetinár sa bude musieť snažiť vytvoriť priaznivé podmienky. Zakoreniť na novom mieste je dosť ťažké, dokonca aj preskupenie kvetináča môže viesť k vypadnutiu pukov. V prvom rade sa musíte postarať o zloženie pôdy – rastlina uprednostňuje kyslé prostredie a prebytok vápna môže viesť k jeho smrti. Hotovú pôdu si môžete kúpiť v obchode (perfektná je kompozícia pre azalky) alebo si ju môžete vyrobiť sami. V poslednej verzii je potrebné, aby kompozícia obsahovala piesok, rašelinu a tri druhy pozemkov: listové, ihličnaté, trávnaté. Existujú tiež požiadavky na osvetlenie, zalievanie, teplotné podmienky.

Osvetlenie

Gardenia miluje dobré osvetlenie, ale netoleruje priame slnečné svetlo. V záhrade je lepšie zasadiť ju do teplých oblastí a vytvárať čiastočný tieň. Doma, v lete, sú kvetináče inštalované na parapety smerujúce na západnú alebo východnú stranu a v zime sa kultúra cíti lepšie na južných oknách..

V zime je tiež potrebné zabezpečiť dodatočné osvetlenie žiarivkami, ktoré sú inštalované vo vzdialenosti 50-60 cm nad korunou. Miestnosť by mala byť osvetlená 12-14 hodín. V období kladenia a vývoja púčikov sa neodporúča meniť polohu hrnca, pretože zmena smeru osvetlenia môže proces narušiť.

Gardenia - osvetlenie Gardenia - osvetlenie

Teplota

Kvetina miluje teplo a bojí sa teplotných zmien. Záhradné druhy môžu tolerovať prudké zmeny teploty v rozmedzí 6-8 ° C. Pre zástupcov budov je optimálny teplotný režim na jar a v lete v rozmedzí od +22 do +25. V zime musíte udržiavať teplotu okolo + 18 … + 20 ° C cez deň a v noci – najmenej + 15 ° C.

Gardenia - teplota Gardenia - teplota

Vlhkosť

Vysoká tropická vlhkosť je pri vývoji pukov nevyhnutnosťou. Aby sa vytvorili také podmienky, gardénia sa počas tohto obdobia postrieka a hrnce sa umiestnia na mokrú expandovanú hlinku. Hrniec by sa nemal dotýkať povrchu vody, inak sa začne proces podmáčania pôdy, čo negatívne ovplyvní kultúru. Dobrá drenáž pomocou kamienkov alebo expandovanej hliny tiež pomôže chrániť pôdu pred stojatou vodou. Keď púčiky začnú kvitnúť, postrek sa zastaví a zvlhčenie nastane utretím listov vlhkou handričkou.

Gardénia - vlhkosť Gardénia - vlhkosť

Zalievanie

Pre gardéniu je suchá aj podmáčaná pôda deštruktívna – stojatá voda môže viesť k chorobám koreňového systému. V jarnom a letnom období je potrebné zabezpečiť obzvlášť bohaté zavlažovanie a v zime mierne. Gardenia by nemala byť kŕmená studenou vodou; je lepšie použiť usadenú, filtrovanú mäkkú vodu..

Gardenia - Zalievanie

Hnojivo a kŕmenie

Rovnako ako väčšina tropických rastlín, gardénia miluje striedanie organických a minerálnych hnojív. Kŕmenie je obzvlášť dôležité pre mladé rastliny – hnojivá sa aplikujú striedavo raz za dva týždne. Dospelé plodiny potrebujú bohaté hnojenie od skorej jari do neskorej jesene. Každý týždeň je potrebné kríky kŕmiť kompozíciou bez vápnika. Často sa používajú tekuté hnojivá s vysokým obsahom draslíka..

Gardenia - Hnojenie a kŕmenie Gardenia - Hnojenie a kŕmenie

Škodcovia a choroby

Ako už bolo spomenuté, gardénia je na podmienky dosť náladová. Ak sa nestaráte o vytvorenie potrebnej mikroklímy, rastlina môže ochorieť. Najčastejšie problémy sú spojené s premokrením. V dôsledku hnitia koreňového systému kvet začne vädnúť, sčernie, pravdepodobne dôjde k masívnemu opadu listov a pukov. V tomto prípade je potrebné odstrániť rastlinu z kvetináča, oddeliť poškodenú časť koreňa, pridať drenáž a nahradiť pôdu. Po transplantácii musíte starostlivo sledovať zalievanie..

Kultúra sa často stáva obľúbenou pochúťkou rôznych škodcov. Najväčšiu ujmu jej prinášajú strapce, vošky, drobný hmyz, roztoče. Ich vzhľad je možné určiť rôznymi znakmi, napríklad prítomnosť šupinatého hmyzu je charakterizovaná výskytom hnedých škvŕn, strapky zanechávajú na listoch sivasté bodky, vošky – lepkavé sekréty a vzhľad pavučiny naznačuje, že rastlina útočí na kliešť. V boji proti škodcom sa používajú insekticídne prípravky, ako napríklad „Decis“, „Intavir“ atď. V miernych prípadoch môže pomôcť aj jeden postrek, v ťažkých prípadoch môže byť potrebné ošetrenie trikrát za každých 10 dní..

Gardénia - škodcovia a choroby Gardénia - škodcovia a choroby

Ako transplantovať gardéniu

Pretože gardéniu je možné pestovať v interiéri alebo na záhrade, osobitne zvážime, ako ju v tomto alebo takom prípade správne transplantovať..

Transplantujte na otvorenú zem

Transplantácia sa najlepšie vykonáva na jar, aby mal čas zakoreniť. Prvá vec, o ktorú sa musíte postarať, je vybrať si slnečné miesto s malým tieňom, ktoré ochráni rastlinu pred “spálením” v horúcich dňoch. Zároveň je dôležité udržiavať odstup od ostatných kríkov a stromov, aby mal koreňový systém dostatočný priestor na rozvoj. Gardénie sa často vysádzajú blízko okien a verand, aby si vychutnali nádhernú vôňu kvetu. Ak je pôda kyslá, môžete ju zriediť zmesou kompostu a síry..

Plochu treba výdatne zalievať a vykopať jamu tak hlbokú, aby sa zmestil koreňový bal. Vysadená gardénia by mala byť posypaná zeminou a opäť dobre napojená na podbíjanie. Zem okolo kríka musí byť pokrytá vrstvou mulča, ktorá ochráni korene pred možnými teplotnými zmenami. Prvých niekoľko dní je potrebné zabezpečiť pravidelnú zálievku a uistiť sa, že sa na listy nedostane žiadna voda..

Gardenia - vonkajšia transplantácia Gardenia - vonkajšia transplantácia

Prenos hrnca

Gardenia sa transplantuje každé dva roky na jar. Zakaždým musíte vziať hrniec o niečo väčší ako ten predchádzajúci. Spodok musí byť vybavený drenážou a pôdna zmes musí byť zvolená tak, aby bola vhodná pre izbové rastliny bez hnojív. Pôda musí byť navlhčená a premiešaná, aby sa nevytvorili vzduchové vrecká. Krík je nainštalovaný v strede kontajnera a posypaný. Súčasne so zalievaním môžete pridať tekuté hnojivo. Od okraja črepníka k zemnému krytu by mala byť vzdialenosť 2,5 cm. Čerstvo zasadenú rastlinu je vhodné umiestniť na slnečné miesto. Polievanie je potrebné raz týždenne, najlepšie ráno..

Gardenia - transplantácia hrnca Gardenia - transplantácia hrnca

Reprodukcia doma

Existujú dva spôsoby propagácie gardénie – semenami a odrezkami. Podľa pestovateľov kvetov pestovanie zo semien prispieva k lepšej adaptabilite rastliny na vnútorné podmienky. Tento proces však vyžaduje súlad s mnohými podmienkami a pre začínajúcich kvetinárov je stále jednoduchšie zvýšiť počet sadeníc odrezkami..

Reprodukcia semien gardénie

Výsev sa vykonáva na jar. Semená sa vysádzajú do nádoby s voľnou záhradnou pôdou do hĺbky asi 5 mm. Skleník je potrebné zorganizovať zakrytím kontajnera posteľou filmom alebo sklom. Výsadbu je potrebné udržiavať pri teplote + 18 … 20 ° C, pravidelne vetrať a postrekovať pôdu (dôležité je vytvárať vysokú vlhkosť). Asi za mesiac sa objavia prvé výhonky, ktoré spočiatku rastú pomerne pomaly a kým sa neobjaví druhý pár listov, budú naďalej držané v „skleníkových“ podmienkach. Pestované sadenice sa ponoria do oddelených kvetináčov a umiestnia sa na teplé, dobre osvetlené miesto.

Reprodukcia semien gardénie Reprodukcia semien gardénie

Reprodukcia gardénie odrezkami

Táto metóda sa považuje za jednoduchšiu. Na jar musíte odrezať výhonky (10 – 12 cm) niekoľkými pármi listov. Odrezky sa vysádzajú do piesočnato-rašelinovej pôdy. Na udržanie vlhkosti môžete výhonky prikryť fóliou alebo plastovými fľašami, ale vždy priehľadnými, aby bolo dostatok svetla. Proces zakorenenia trvá jeden a pol mesiaca. S príchodom koreňov sa začnú vyvíjať nové výhonky.

Reprodukcia gardénie odrezkami Reprodukcia gardénie odrezkami

Gardenia – foto

Náš výber fotografií vám povie viac o tejto nádhernej rastline a jej ohromujúcej kráse. Tu sú zhromaždené vysokokvalitné obrázky najrozmanitejších typov gardénie, príklady zdobenia s pomocou ich osobných pozemkov a interiérov. Príjemné prezeranie!

Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto Gardenia - foto

Published
Categorized as Nápady