Dómske domy (80 fotografií): projekty a nápady

Dómske domy (80 fotografií): projekty a nápady

Dómske domy si získali popularitu v postsovietskom priestore nie tak dávno, aj keď západné krajiny túto stavebnú technológiu používajú už desaťročia. Sférické domy sú celkom originálne a ergonomické, preto sú vhodné na prechodné aj trvalé bývanie. Takýto dom sa môže stať skutočnou pýchou majiteľa a tiež mu vytvoriť najpohodlnejšie životné podmienky. V tomto článku sa budeme zaoberať vlastnosťami kupolových štruktúr, ako aj niektorými možnosťami racionálneho rozloženia..

Vlastnosti kupolovitých domov

Technológia stavby kupolovitých (sférických) domov je západným krajinám dlho známa a v postsovietskom priestore sa už rýchlo rozvíja. Takéto obydlia so sférickými strechami boli známe už pred mnohými storočiami. Prvé budovy boli teda v Byzancii a boli postavené z kameňa. Moderné obytné budovy navrhol americký architekt Richard Fuller v polovici minulého storočia a rýchlo si získali obľubu. Severné národy, dbajúc na schopnosť štruktúr odolávať silnému vetru a seizmickým kataklyzmám, začali stavať svoje domovy za veľmi nízkych teplôt.

Sférické domy dnes nájdete na všetkých kontinentoch bez ohľadu na klimatické podmienky. Ich hlavným znakom je štruktúra kupoly, na ktorú sa používa jedna z niekoľkých technológií: štruktúra geodetickej sféry, konštrukcia rámu alebo stacionárne debnenie. Samotné domy môžu byť zároveň úplne okrúhle alebo môžu mať prvú podlahovú sukňu, na ktorej je vytvorená klenutá strecha. Jasnými výhodami sférických domov sú nasledujúce charakteristiky:

– Ziskovosť – náklady na stavebné materiály sú oveľa nižšie (približne 1/5) ako pri výstavbe podobnej oblasti konvenčných štruktúr. Práca zároveň prebieha v krátkom čase so zapojením malého počtu pracovníkov, čo tiež šetrí náklady na prácu;

– Proces montáže jednoduchej rámovej konštrukcie nevyžaduje špeciálne schopnosti a techniky, prácu je možné vykonať nezávisle;

– Pohodlie – sférický dizajn prispieva k dobrému vetraniu vzduchu, a ak je malý, miera zvukovej izolácie sa výrazne zvyšuje;

– Všestrannosť – vzhľad budovy sa hodí ku každému konceptu krajinného dizajnu;

– Trvanlivosť – sférické budovy sú stabilnejšie ako štandardné: neboja sa ani najsilnejších prírodných katastrof. Stojí za zmienku, že sférická strecha vydrží viac ako pol tony snehu;

– Príťažlivosť – sférický dizajn samozrejme nenechá nikoho ľahostajným. Takéto domy ohromujú vonkajšou výzdobou aj vnútornou výzdobou;

– Energetická účinnosť je dôležitou vlastnosťou, ktorá robí dom čo najpraktickejším. Konštrukcia efektívne zachováva teplo, čím sa znižuje potreba energie na dodatočné vykurovanie.

Existujú tiež chyby v dizajne, aj keď v malom počte, a je tiež potrebné ich vziať do úvahy. Naj globálnejším problémom v stavebníctve je inštalácia drahých okien. To platí aj pre nábytok, ktorý je spravidla vyrobený na zákazku, aby jeho zaoblené tvary harmonicky zapadli do interiéru. Upozorňujeme, že sférická budova zaberá väčšiu plochu lokality ako obdĺžnikovú..

Dómske domy - Vlastnosti Dómske domy - Vlastnosti

Z akých materiálov sú postavené kupolovité domy?

Klenutý dom môžete postaviť z akéhokoľvek stavebného materiálu. Najlepšou možnosťou sú drevené konštrukcie, ktoré stáli pri vzniku architektúry. Teraz je k dispozícii veľký výber materiálov, dokonca aj pre nás najneobvyklejších. Napríklad dom s kupolou z expandovaného polystyrénu a polystyrénovej peny, ktorý je možné postaviť v krátkom čase, sa môže stať celkom trvanlivým. V konečnej fáze je dom oblečený do dokončovacích materiálov, ako je tmel a farba. Na to, aby bol dom využívaný na celoročné bývanie, však budú potrebné ďalšie manipulácie..

Betón oproti pene môže byť tiež surovinou pre stavbu kupolov. V tomto prípade je dom postavený trochu iným spôsobom a bude vyžadovať veľké finančné náklady so zapojením špeciálneho zariadenia. Jeho charakteristickými vlastnosťami však budú spoľahlivosť a trvanlivosť, ako aj schopnosť ľahko vydržať drsné klimatické podmienky. Konštrukcia je postavená z betónových okvetných lístkov a pri veľkých konštrukciách sa na stavenisku používa metóda nalievania debnenia. Takéto monolitické štruktúry sa často používajú ako hangáre, veľké športové komplexy atď..

Vedúce postavenie medzi materiálmi zaujímajú rámové konštrukcie z kovu alebo dreva, „kostra“ je opláštená preglejkou alebo špeciálnymi doskami OSB. Táto metóda poskytuje jednoduchú konštrukciu a pevnosť..

Dómske domy - Stavebný materiál Dómske domy - Stavebný materiál Dómske domy - Stavebný materiál Dómske domy - Stavebný materiál

Projekty kupolového domu

Dôležitým bodom pri konštrukcii klenutej štruktúry je kompetentné vypracovanie jej rozloženia, aby bolo nielen krásne, ale aj racionálne a pohodlné. Častým problémom je návrh chodby, pre ktorú je ťažké vybrať miesto v okrúhlej miestnosti, a otváranie dverí prinesie v zime prúd studeného vzduchu..

Racionálnym východiskom je často pridanie malého zádveria, ktoré je v našich klimatických podmienkach jednoducho nevyhnutné; relevantné je tiež rozšírenie terasy, z ktorej bude organizovaný vchod. Ak je takýto dizajn neprijateľný, je možné zorganizovať chodbu vo vnútri budovy, bude však potrebné postarať sa o návrh „opony“ pred prenikaním chladu, napríklad vložením konvektora do povrch podlahy.

Dómske domy môžu byť jednoposchodové a dvojpodlažné. Okrem toho sa tieto nachádzajú oveľa častejšie a sú vhodnejšie na trvalé bývanie rodiny, pretože umožňujú vybaviť viac priestorov vrátane spální. Prvé poschodie je spravidla určené pre spoločné miestnosti a druhé poschodie je pre jednotlivca.

Dómový dom – projekt 1

Toto rozloženie je ideálne pre plnohodnotnú rodinu. Na prvom a druhom poschodí sú dve spálne. Prvá úroveň je tiež obsadená kotolňou, kúpeľňou a priestrannou kuchyňou s jedálenským kútom, odkiaľ na hornú úroveň vedie schodisko. Na druhom poschodí je balkón s krásnym panoramatickým výhľadom na zeleň. V tomto prípade zostáva jedálenský kút priechodný, otvorený na pohľad z druhého poschodia..

Dómový dom - projekt 1 Dómový dom - projekt 1

Dómový dom – projekt 2

Tu je rozdelenie priestoru priečkami podľa typu štandardných izieb. Rovná predsieň prvého poschodia vedúca hlboko do kruhovej štruktúry, ako keby rozdelila miestnosť na samostatné oddelenia a spočíva oproti priestrannej obývačke. Druhé poschodie je vyplnené dvoma spálňami a malou predsieňou so schodiskom. Určitá strata užitočného priestoru, ktorý by sa mohol nachádzať nad obývacou izbou, sa môže javiť ako veľká nevýhoda, ale stojí za to zvážiť, že takto celkový interiér vyzerá oveľa ľahšie a umožňuje cítiť všetky radosti života. v kupolovitom dome.

Dómový dom - projekt 2 Dómový dom - projekt 2

Dómsky dom – projekt 3

Tento projekt dvojpodlažného klenutého kaštieľa zabezpečuje prítomnosť predsiene, ktorá účinne obmedzí prúdenie studeného vzduchu z ulice, ako aj z garáže. Rozšírenie garáže je absolútnym plusom, pretože bývanie vo vidieckom dome vás jednoducho zaväzuje mať auto a ak je miestnosť pripojená k domu, ľahko sa do nej dostanete aj v tom najťažšom počasí. Druhé poschodie nad garážou zaberá balkónová konštrukcia. Prítomnosť troch spální a dvoch kúpeľní umožňuje plnohodnotnej rodine voľne sa ubytovať.

Dómsky dom - projekt 3

Dómsky dom – projekt 4

Jednopodlažný kupolovitý dom má tiež svoje výhody. Takéto štruktúry sú ideálne pre rodiny s deťmi alebo starších ľudí, ktorým je dosť ťažké vyliezť na druhé poschodie. Okrem toho, po pridelení dostatočnej plochy lokality, tu môžu byť umiestnené všetky potrebné miestnosti. Priestor vôbec nie je potrebné rozdeľovať na samostatné miestnosti, oddeľujúcu od stien iba kúpeľňu. V takom prípade získate štúdiový dom, v ktorom sa budú cítiť pohodlne mládenec alebo mladý manželský pár. Nasledujúca fotografia ukazuje niekoľko možností rozloženia jednopodlažného kupolovitého domu, ako aj štúdia.

Dómsky dom - projekt 4 Dómsky dom - projekt 4 Dómsky dom - projekt 4 Dómový dom - projekt 4 Dómsky dom - projekt 4

Zasklenie a obklady

Klenutý tvar domu poskytuje obrovské príležitosti na zasklenie veľkým priestorom, ktorý dodá budove ľahký vzdušný vzhľad. V tomto prípade je dôležité vybrať správne sklenené jednotky, ktorých dizajn je vyrobený zo špeciálneho skla s tepelne tieniacim povlakom. V tomto prípade môžu byť okná štandardné obdĺžnikové alebo trojuholníkové. Balíky päť a šesťhranných dvojskiel s okennými systémami vyzerajú veľmi neobvykle a originálne..

Pokiaľ ide o obklady domu, na tieto účely sa najčastejšie používa omietka, prírodný a dekoratívny kameň, tehla, plast, kovové panely a ďalšie moderné materiály..

Klenbové domy - zasklenie a obklady Klenbové domy - zasklenie a obklady

Interiér kupolového domu: tipy a nápady

Ako sme už povedali, majitelia okrúhlych štvorcov domov stoja pred vážnym problémom organizácie interiéru. Napriek tomu, že je dnešný trh preplnený obrovským sortimentom nábytku, nie je ľahké nájsť ho pre takýto priestor. Je lepšie to urobiť na objednávku, aby sa interiérové ​​prvky mohli harmonicky zmestiť pozdĺž stien bez preplnenia priestoru. Nábytok, ktorý nadväzuje na krivky stien v obývačke alebo pracovni, dodá interiéru nevšedný sprievod.

Častým prvkom zariadenia je krb, ktorý je vhodné umiestniť do stredu miestnosti. Je teda možné ušetriť prichádzajúce teplo, ktoré bude rovnomerne rozložené po celej ploche. Okolo krbu, pozdĺž stien, môžete umiestniť mäkké pohovky, lavice, ktoré sa stanú ďalšími miestami na spanie. Vytvorí sa tak útulná teplá obývačka. Pozdĺž jednej zo stien môžete vybaviť kuchynský pracovný priestor.

Okná klenutých domov sú často umiestnené dostatočne vysoko, preto by ste mali uprednostniť inštaláciu systémov automatického otvárania. Pozoruhodná je aj vnútorná výzdoba stien s ohybmi. Napríklad veľkoformátovú keramickú dlažbu v kúpeľni alebo v kuchyni nie je možné nainštalovať – ​​dá sa ľahko nahradiť mozaikou. Ak sú steny zdobené šindľom, oblasť je vopred rozdelená na malé časti a vymedzené doskami. Najjednoduchšou možnosťou by bolo omietnutie alebo natretie stien..

Interiér kupolového domu - tipy a nápady Interiér kupolového domu - tipy a nápady

Dómske domy – fotografie a projekty

Na záver odporúčame navštíviť našu galériu. Tu uvidíte veľa fotografií zobrazujúcich rôzne možnosti pre projekty kupolovitých domov, ich vnútornú výzdobu a exteriér. Príjemné prezeranie!

Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty Dómske domy - fotografie a projekty

Published
Categorized as Nápady