Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru (80 fotografií)

Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru (80 fotografií)

Technológia používania vápenno-pieskových tehál pri stavbe domov je známa už stovky rokov. Tento materiál je známy svojou spoľahlivosťou, trvanlivosťou a v dôsledku toho aj dlhou životnosťou stavaných budov. Ohromujúce vlastnosti materiálu, ako aj jeho estetická príťažlivosť, podnietili vznik tehál na dekoráciu interiéru. Dnes sa tehlové steny stali štýlovou, originálnou ozdobou mnohých interiérov.

Výhody a nevýhody materiálu

Je potrebné poznamenať, že dekoratívna tehla má vynikajúce technické vlastnosti, vďaka ktorým každoročne priťahuje čoraz väčšiu pozornosť. Medzi hlavné výhody materiálu patria:

– Malá hrúbka, ktorá vám umožňuje používať ho aj v malých priestoroch, napríklad na chodbe;

– Vynikajúci izolačný výkon z hľadiska udržiavania tepla v miestnosti a nízkej priepustnosti zvuku;

– Dekoratívna tehla je vyrobená z materiálov, ktoré nevypúšťajú škodlivé látky, a preto je šetrná k životnému prostrediu;

– Jednoduchá inštalácia – vzhľadom na nízku hmotnosť prvkov je možné ich pripevniť na stenu pomocou špeciálneho lepidla;

– Materiál sa ľahko rezá, čo znamená, že je celkom jednoduché s ním usporiadať rohy a spoje.

Medzi nevýhody dekoratívnych tehál patrí nízka hygroskopickosť a drsnosť povrchu. Tieto ukazovatele obmedzujú používanie povrchových úprav v niektorých problémových oblastiach, napríklad pri návrhu kuchynskej zástery..

Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - výhody a nevýhody Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - výhody a nevýhody

Druhy dekoratívnych tehál

Použitie dekoratívnych tehál na lícovanie umožňuje dodať interiéru individualitu. Rozmanitosť typov vám navyše umožňuje vybrať si materiál, s ktorým bude vhodné pracovať bez pomoci špecialistov, ako aj najvhodnejší za cenu a za podmienky konkrétnej miestnosti..

Klinkerová tehla

Takáto tehla je vyrobená na základe keramiky (nazýva sa tiež keramika). Dokonale toleruje akékoľvek podmienky vlhkosti a znečistenia, ľahko sa čistí, preto ho možno použiť v takých špecifických priestoroch, ako je kúpeľňa alebo kuchyňa. Ľahko odoláva teplotným zmenám, vďaka čomu je vhodný na opláštenie aj nevykurovaných miestností.

Slinkové tehly sa medzi ostatnými vzorkami vyznačujú maximálnymi ukazovateľmi pevnosti a praktickosti. Tajomstvo spočíva v tom, že v štádiu výroby hlinená hmota podlieha tuhému dvojitému tepelnému kaleniu. Pevnosť materiálu je taká veľká, že môže byť položený nielen na stenu, ale aj na podlahové povrchy. Ďalšou črtou je nerovnomerné farebné spektrum, ktoré je spôsobené vypaľovaním v konečnej fáze výroby. Tento druh je najdrahším materiálom..

Druhy dekoratívnych tehál na dekoráciu interiéru - tehly Clinker Druhy dekoratívnych tehál pre dekoráciu interiéru - tehly Clinker

Sadrová tehla

Takáto tehla sa vyznačuje zjednodušeným výrobným procesom a podľa toho nižšími nákladmi. Tento materiál je však dosť krehký, preto sa jeho inštalácia neodporúča v miestnostiach, kde je možné nárazové zaťaženie. Sádrová tehla pri správnom použití zároveň vydrží dlho a má osobitnú praktickosť a hygroskopickosť. Jednou z odrôd je cementová tehla, čo je odolnejší materiál, ktorý sa nebojí mechanického namáhania..

Druhy dekoratívnych tehál na dekoráciu interiéru - sadrové tehly Druhy dekoratívnych tehál na dekoráciu interiéru - sadrové tehly

Flexibilná tehla

Tento typ sa objavil na trhu dokončovacích materiálov relatívne nedávno. V jadre je to dekoratívna dlažba, ktorá má jedinečnú schopnosť ľahko sa deformovať pri zahrievaní (aj z teplého prúdu sušiča vlasov). Flexibilné dlaždice sa stávajú nepostrádateľným materiálom pri navrhovaní komplexných stien s početnými výčnelkami, klenutými stropmi a stĺpmi. Okrem týchto typov môžu úlohu muriva hrať materiály, ktoré ich napodobňujú, napríklad PVC panely, tapety alebo dlaždice..

Druhy dekoratívnych tehál na dekoráciu interiéru - Flexibilné tehly Druhy dekoratívnych tehál na dekoráciu interiéru - Flexibilné tehly

Dekoratívna tehlová farba

V sortimente väčšiny výrobcov dekoratívnych tehál existujú rôzne farebné prevedenia materiálu. Tehly môžu byť biele, sivé, červenkasté alebo tmavohnedé. Účinok sa dosahuje pomocou nečistôt v surovine farebných prísad. Ale pri všetkej tejto rozmanitosti si vedúcu pozíciu stále drží červené tehly.

Umelá tehla vyzerá zaujímavo a dodáva dekoratívnej úprave osobitnú eleganciu. Tento dizajn nájdete v štýloch Provence, shabby chic, retro. Ak je to žiaduce, aby ste dosiahli originálny efekt, môžete miešať rôzne druhy a vytvárať z nich plátno..

Dekoratívne tehly v interiéri sa dajú ľahko natrieť výberom farby, ktorá neodporuje štýlu. Treba poznamenať, že biele murivo neabsorbuje svetlo a prispieva k vizuálnej expanzii priestoru. Sivá dodáva atmosfére dynamiku a čierna farba je tým najtrúfalejším riešením, ktoré je súčasťou podkrovných interiérov..

Dekoratívne tehly na dekoráciu interiéru - farby Dekoratívne tehly na dekoráciu interiéru - farby Dekoratívne tehly na dekoráciu interiéru - farby

Stylingové funkcie

Ako sme už povedali, je celkom možné ozdobiť stenu miestnosti ozdobnými tehlami sami, bez toho, aby ste sa uchýlili k pomoci špecialistov. V takom prípade sa musíte zoznámiť s niektorými dôležitými bodmi:

1. Tehly je možné položiť iba na vyrovnaný povrch, predtým očistené a ošetrené pôdnym roztokom.

2. Aby bol výkres rovnomerný, počas kladenia sa používa úroveň budovy, ktorá vám umožňuje presne odhaliť prvky.

3. Pokladanie dekoratívnych tehál zahŕňa jeho inštaláciu pomocou špeciálneho lepidla, ktoré je potrebné pripraviť podľa pokynov.

4. Ak sa ako materiál používa tehlová dlažba, je potrebné ju najskôr položiť na podlahu a vytvoriť vzor tak, aby boli rovnaké fragmenty vzdialené..

Deň po položení môžete začať spracovávať švy..

Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - Vlastnosti kladenia Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - Vlastnosti kladenia

Nápady do interiéru

Pri výbere tehlovej povrchovej úpravy na zdobenie konkrétneho interiéru je dôležité vybrať správnu oblasť, ako aj farbu materiálu, ktorý bude najlepšie vyhovovať interiéru a palete nábytku. Pozrime sa podrobnejšie na to, ako zorganizovať výzdobu pomocou dekoratívnych tehál rôznych miestností..

Dekoratívna tehla v obývacej izbe

Jedná sa o špeciálnu miestnosť v byte, ktorá vyžaduje starostlivý prístup k výzdobe – koniec koncov sa tu budú konať slávnostné akcie s priateľmi a príbuznými, rodinné stretnutia. V novodobých interiéroch často nájdete dizajn obývacích izieb s dôrazom na tehlové múry. Treba poznamenať, že samotné murivo je vynikajúcim dekoratívnym prvkom, ktorý nevyžaduje ďalšie dekorácie. Ak je to žiaduce, na tehlovej stene môžete usporiadať galériu rodinných fotografií, ukážku umeleckých diel alebo plagátov.

V obývacej izbe si môžete vybrať akúkoľvek farbu tehál – hlavnou vecou je, aby bola v súlade s interiérom. Môžete teda ozdobiť jednu zo stien alebo jednotlivé sekcie. Ozdobou miestnosti bude tehlový krb alebo výklenok v stene, čím sa vytvorí špeciálna atmosféra pohodlia. Ak je obývacia izba kombinovaná s kuchyňou, malá tehlová stena slúžiaca ako rozdeľovač zón by bola dobrou voľbou..

Dekoratívna tehla v interiéri obývačky Dekoratívna tehla v interiéri obývačky

Dekoratívna tehla v spálni

Vzhľadom na skutočnosť, že tehla vyzerá celkom teplo a atraktívne, je ideálna na zdobenie spálne. Materiál sa dobre hodí k iným druhom obkladov. Murivo sa často používa na ozdobu steny v čele postele alebo steny, na ktorej je nainštalovaný televízny panel. Ak je spálňa úzka a posteľ je umiestnená chrbtom k dlhej stene, je ozdobená tehlami. Táto technika pomáha vizuálne posunúť stenu, rozšíriť miestnosť..

Dekoratívna tehla v interiéri spálne Dekoratívna tehla v interiéri spálne

Dekoratívna tehla na chodbe

V malých miestnostiach chodieb bude najlepšie vyzerať biela dekoratívna tehla s lesklým povrchom. Takýto dizajn pomôže zväčšiť plochu, urobiť priestor voľnejším, čo je typické pre moderný minimalizmus, ako aj pre škandinávsky štýl..

Je lepšie ozdobiť úlomkami červenú tehlu, ktorá týmto spôsobom rozoznáva rohové územia, oblasti v miestach spojov stien, klenuté zóny a dvere. Murivo sa môže zúčastniť zónovania priestrannej chodby.

Dekoratívna tehla v interiéri chodby Dekoratívna tehla v interiéri chodby

Dekoratívna tehla v kuchyni

Kuchyňa, aj keď je dosť priestranná, sa neodporúča úplne obliekať do tehál, aby sa v dôsledku toho interiér suterénu neukázal. Oveľa lepšie je použiť murivo ako spojovací článok medzi rôznymi druhmi povrchových úprav. Definícia steny, kde bude tehla umiestnená, je založená na nasledujúcom princípe: tam, kde dopadá prirodzené svetlo, je miesto pre murivo. Pri stene z červených tehál, ktorá má schopnosť absorbovať svetlo, je lepšie zvážiť dodatočné osvetlenie..

Pretože im hygroskopickosť materiálu neumožňuje vytvoriť zásteru, môžete tu použiť imitáciu obkladu – PVC panely alebo tehlové dlaždice.

Dekoratívna tehla v interiéri kuchyne Dekoratívna tehla v interiéri kuchyne

Dekoratívna tehla v kúpeľni

Kúpeľňa má špecifickú mikroklímu a dekoratívne tehly nie sú najlepšou voľbou na obklady. V extrémnych prípadoch bude potrebné murivo pokryť prostriedkami proti plesniam, ako aj antibakteriálnymi zlúčeninami..

Z estetického hľadiska má kombinácia drsného povrchu dekoratívnych tehál so snehovo bielou sanitou veľmi atraktívny vzhľad. Namiesto muriva v kúpeľniach používajú aj tapety, dlaždice alebo plastové panely odolné voči vlhkosti..

Dekoratívna tehla v interiéri kúpeľne Dekoratívna tehla v interiéri kúpeľne

Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru – foto

V tomto článku sme skúmali, ako dekoratívne tehlové murivo môže diverzifikovať atmosféru a priniesť do miestností zvláštnu atmosféru tepla, pohodlia a štýlu. Pozývame vás, aby ste pokračovali vo svojom ďalšom zoznámení v našej galérii. Tu sme zhromaždili najlepšie fotografické príklady interiérového dizajnu pomocou dekoratívnych tehál. Príjemné prezeranie!

Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto Dekoratívna tehla na dekoráciu interiéru - foto

Published
Categorized as Nápady