Ihličnaté stromy pre terénne úpravy
Ihličnany majú krásny a úhľadný tvar a vyžarujú neuveriteľne sviežu a príjemnú arómu. To je dôvod, prečo mnoho dizajnérov a bežných záhradníkov rád používa tieto rastliny vo svojej súkromnej krajine. Odrody sa veľmi líšia svojou farbou, konfiguráciou a veľkosťou, a preto ich možno kombinovať s akýmkoľvek záhradným dizajnom. Zvážte najpozoruhodnejšie a najobľúbenejšie z nich – čomu dať prednosť a ako sa o vybrané rastliny starať.
Tvar a veľkosť ihličnanov
Typicky, pokiaľ ide o ihličnany, v mysli sa vynára krásny zelený kužeľ. Ale to, ako chápete, sa neobmedzuje iba na variácie v štruktúre koruny. Napríklad západná thuja „Danica“ sa objavuje vo forme gule a „Columna“ – tenký stĺp. Existujú aj plačúce konfigurácie, napríklad smrekovec európsky Pendula.
Prirodzený vzhľad väčšiny ihličnatých stromov je možné rôznym spôsobom líšiť, pretože sa dajú dobre použiť na zovretie a strihanie. Všetko bude závisieť od schopností a nápadov záhradníka: môžete vystrihnúť roztomilé zviera, alebo môžete – špirálový stĺp.
Pred kúpou stromu sa opýtajte na výšku dospelej rastliny. Ihličnany v tomto ohľade nie sú v žiadnom prípade nižšie ako ich listnaté náprotivky – môžete si vybrať vysokého alebo trpasličího zástupcu. Gymnospermy nerastú veľmi rýchlo, ale z dlhodobého hľadiska môže nevhodný rast viesť k ťažkostiam. Tento parameter bude určovať miesto pristátia.
Farebná schéma ihličnanov
Farebná paleta ihličnatej vegetácie je rozmanitá. Potrebné odrody nájdete v modrých, strieborných a dokonca aj žltých odtieňoch. Tón rastlín sa zároveň líši nielen na základe vybranej odrody, ale aj od sezóny, ako aj od miesta, v ktorom rastú..
Väčšina druhov v zime stmavne. Na jar, rovnako ako v prípade listnatých, ihličnany získavajú jemný svetlý odtieň. Tento vzhľad je veľmi upravený a na jar bude záhrada obzvlášť krásna..
Rozsah žltej farby zvýrazňuje jasné slnečné svetlo. Na zatienenom mieste sa také telocvične ukážu ako menej atraktívne. Smrekovec na jeseň žltne, ako listnaté stromy.
Výber miesta pre ihličnatý strom
Väčšina vždyzelených rastlín uprednostňuje oblasti s veľkým množstvom svetla. Vo väčšej miere to platí pre niektoré druhy borievok, borovíc a smrekovcov. Penumbra je vhodná na borievku obyčajnú, jedľu, tuju a smrek. Mikrobiota, jedlovec a tis môžu prijímať minimum svetla..
Je dôležité vedieť, že niektorí zástupcovia ihličnatých stromov sú spálení z jarných slnečných lúčov. K tomu dochádza, pretože aktívne slnko stimuluje pohyb miazgy, a pretože pôda sa ešte nestihla zahriať, koreňový systém nie je schopný nasýtiť rastlinu potrebnou vlhkosťou. Vzhľadom na nedostatočné množstvo tekutiny ihly schnú a sú načervenalejšie. Takéto rastliny potrebujú svetlý tieň..
Väčšina gymnospermov miluje vlhkú pôdu a dobre reaguje na vlhký vzduch. Pokúste sa zasadiť vegetáciu v blízkosti umelých alebo prírodných vodných plôch. Bažinatý, vlhký terén, ktorý sa vyznačuje blízkosťou podzemných vôd, však tiež nie je vhodný pre tieto stromy alebo kríky..
Najlepšie je sadiť na voľnú pôdu s nízkou kyslosťou. V opačnom prípade stojí za to zabezpečiť účinnú drenáž. Thuja potrebuje vlahu viac ako ostatné, zatiaľ čo smrek alebo borovica dobre rastú v suchej pôde, ale s dobrou zálievkou.
Vyberte si závod na základe klimatických podmienok, v ktorých sa nachádza váš závod. Nasledujúce odrody dokonale tolerujú zimu: Sachalin a jedľa sibírska; Sibírsky céder, borovica obyčajná; pichľavý, kanadský smrek sivý; Sibírsky smrekovec; západná thuja; Kozák, sibírsky, borievka obyčajná; elfský céder.
Takéto rastliny nepotrebujú starostlivé prípravné postupy v predvečer zimnej sezóny. V prípade suchého pádu ich však treba výdatne zalievať. Aby silné poryvy vetra a snehu nepoškodili konáre tuje, zaviažte jej korunu špagátom.
S akými rastlinami vysadiť ihličnaté stromy
Pri plánovaní návrhu lokality stojí za zváženie možnosti koexistencie rôznych rastlín:
– Smrekovec musí byť vysadený oddelene od ostatných ihličnanov;
– svieže ruže sú obzvlášť atraktívne na pozadí vždyzelenej vegetácie, ale pre krásne kvety je takéto usporiadanie mimoriadne nežiaduce kvôli zvýšenej kyslosti pôdy okolo gymnospermov;
– Thuja nebude tolerovať vedľa vysadený smrek;
– V blízkosti cédru alebo borovice nepestujte smrek, jedľu;
– Ihličnany budú rásť pomaly, ak z nich urobíte susedov čerešne alebo brezy – vyčerpajú pôdu.
Skombinujte vždyzelené kvety s kvetmi, ktoré tolerujú kyslú pôdu, trávy a listnaté stromy a kríky. Malebný obraz lokality je možné získať vďaka ihličnanom na pozadí nádrže, najmä ak sú v blízkosti plačúce stromy.
Na vytvorenie víťaznej a harmonickej kompozície sa spoliehajte na tieto ukazovatele:
– Správna geometria konfigurácií – vybrúsené tvary sa budú navzájom krásne kombinovať. V blízkosti sférickej tuje umiestnite napríklad vysoký ihličnatý strom v tvare pyramídy. Získate tak kontrastné viacúrovňové rozloženie;
– Gymnospermy, ktoré sú orientované na východnú alebo západnú stranu sveta, budú vyzerať obzvlášť pôsobivo;
– Upozorňujeme, že úplný pohľad na zloženie ihličnatých stromov sa dosiahne zo vzdialenosti, ktorá je dvakrát dlhšia ako doba trvania tejto krajinnej stavby;
– Rozhodne neprehráte, ak si ako podklad pre ihličnaté stromy vyberiete kameň alebo úhľadný trávnik.
Štýlová dekorácia záhrady s ihličnatými stromami
Stálezelená vegetácia sa hodí k väčšine dizajnových riešení:
– Japonskú záhradu vyzdobia kučeravé borovice, doplnené nízko rastúcimi ihličnanmi, kríkmi a kamienkami;
– Klasickú pravidelnú záhradu doplnia topiary, kužeľovité, stĺpcové ihličnany;
– V skalke alebo záhrade ozdobenej štrkom budú zástupcovia trpaslíkov vyzerať krásne;
– Prírodné kompozície podporia všetky typy a odrody gymnospermov;
– Malá kontajnerová záhrada dokáže transformovať zakrpatené vždyzelené stromy;
– Nádvorie v štýle rustikálneho vidieka so štruktúrami z krásneho dreva a kamienkov prírodnej formy bude vyzerať veľmi pekne, ak ho ozdobíte smaragdovými vetvami;
– Škandinávsky dom veľmi efektívne vyrazí do kamennej záhrady s ihličnanmi rôznych odrôd;
– Územie zariadené v modernom štýle, plné rovných čiar, chrómovaných predmetov, bude klásť dôraz na úhľadnú vegetáciu striktných foriem..
Funkčné využitie ihličnanov
Okrem toho, že gymnospermy nasýtia vzduch príjemnou arómou, pomôžu pri vytváraní konkrétneho štýlového riešenia, môžu vykonávať aj rôzne funkčné úlohy..
Ihličnany sú napríklad skvelé na vytvorenie pôvabného živého plota. Môžu to byť vysoké rastliny vysadené hneď vedľa hlavného plotu alebo malé kríky obklopujúce záhon. Skúste tiež označiť čiary záhradných chodníkov, jednoducho po obvode vysaďte kompaktné kríky a pravidelne ich strihajte..
Mixborder veľkých kvetov, farebných kríkov doplnia ihličnany a kry rôznych tvarov a farieb. Môžu byť v strede kompozície alebo sa pre ňu stať akýmsi pozadím. Stálezelení zástupcovia flóry sú navyše sami o sebe atraktívni, a preto ich možno použiť oddelene od ostatných rastlín alebo ich doplniť o nízko rastúce rastliny, ktoré nevzbudzujú veľkú pozornosť. Toto riešenie je vhodné najmä na otvorených priestranstvách..
Je dôležité vziať do úvahy, že rozpadajúce sa ihly spôsobia, že pôda bude mať kyslejšie zloženie a vysoký strom s hustou korunou vytvára hustý tieň – nie každá rastlina je na tieto podmienky vhodná.
Ihličnany sú veľkými pomocníkmi pri rozdeľovaní priestoru na samostatné zóny. Určte rekreačnú oblasť s lavičkou alebo hojdačkou s kučeravými kríkmi alebo stromami – vyjde to veľmi prirodzene a harmonicky.
Uprednostňovaním borievky, jedle alebo borovice nielenže výrazne zmeníte lokalitu, ale tiež poskytnete územiu prospešný zápach s užitočnými fytoncidmi, ktoré prispejú k lepšiemu zdraviu majiteľov a hostí vášho súkromného územia..
Ihličnany pre krajinný dizajn – foto
Je ťažké pokryť všetky aspekty používania krásnych ihličnanov v záhrade. Ale ako hovorí jedno múdre príslovie, je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Prajeme vám inšpiráciu a príjemné sledovanie.!