Frézia (50 fotografií)
V zbierke cibuľovitých rastlín má frézia špeciálne miesto. Vďaka vynikajúcim „porcelánovým“ kvetinám nielen zdobí záhony, ale často sa používa aj na vytváranie kytíc, slávnostných girlandov, boutonnieres. Jemné zvončeky frézie vyžarujú jedinečnú arómu, v ktorej môžete ľahko cítiť svieže tóny morského vánku, dreva a citrusov. Je to skutočne aristokratický kvet, ktorý napĺňa okolitý priestor krásou a romantikou..
História frézie
Geografickou domovinou frézie je Kapská oblasť v Južnej Afrike. Počas kolonizácie tohto kontinentu priniesli európski moreplavci prvé žiarovky do Francúzska a Veľkej Británie, kde sa exotická rastlina zamilovala do kráľovského dvora. Atraktívny vzhľad a očarujúca vôňa prispeli k rýchlemu rozšíreniu kvetu po celom svete, ale stále zostáva symbolom vyššej spoločnosti..
Frézia pôsobivá svojou bohatosťou farieb a dokonalosťou foriem zostáva po rezaní čerstvá ešte veľmi dlho. Pri umiestnení do vody si kytica zachová svoj pôvodný vzhľad až 3 týždne. Možno to je dôvod, prečo ušľachtilé dámy považovali fréziu za kvet mladosti a jej okvetné lístky používali na kozmetické procedúry..
Záhradníci francúzskych kráľov sa spočiatku zaoberali vývojom nových odrôd. Teraz ich podnikanie pokračuje profesionálnymi a amatérskymi chovateľmi, ktorým sa podarilo vytvoriť veľa zaujímavých hybridov. Vo všeobecnosti je frézia ľahko odlíšiteľná od ostatných hľúz miniatúrnymi (nie viac ako 6 cm) voňavými kvetmi, zhromaždenými v úhľadných kvetenstvách a tenkými úzkymi listami až do výšky 20 cm. Súčasne môže byť dĺžka celej rastliny siaha od trpasličích 20-centimetrových odrôd po metrové.
Výsadba a reprodukcia frézie
Rovnako ako zvyšok rodiny Iris, aj frézia sa pestuje z hľúz alebo semien. Prvá metóda nevyžaduje špeciálne schopnosti a je veľmi podobná výsadbe mečíkov, ľalií, hyacintov, tulipánov. Výsadba žiaroviek na otvorenom priestranstve sa vykonáva skoro na jar, ale ak je v určitej oblasti v marci až apríli mráz alebo sneh, je lepšie ich trochu pestovať v nádobách naplnených vlhkou rašelinou. Aby sa zabránilo chorobám, žiarovky sa namočia na pol hodiny do 0,2% roztoku Foundationolu a počas výsadby sa pokryjú 5-centimetrovou vrstvou zeme. Pri pravidelnom zalievaní a prístupe na slnečné svetlo sa klíčky objavia spravidla po 20 dňoch.
Ak nie sú žiadne zrelé žiarovky, na množenie vybranej odrody sa použijú semená. Mali by byť úplne zrelé, zozbierané nie viac ako pred rokom. Optimálny čas na siatie je skoro na jar, potom do budúceho roka má kvetina čas rásť a kvitnúť doma.
Krabice sa najskôr dezinfikujú tak, že sa 15 minút uchovávajú v nasýtenom roztoku manganistanu draselného, namočia sa na deň do teplej vody (+ 18 ° C) a pri tej istej teplote sa nechajú dva týždne vo vlhkom piesku. Vyliahnuté semená sa vysejú do nádob s intervalom 5-7 cm, do hĺbky 0,6 až 1 cm. Na normálny vývoj sadeníc by sa malo zabezpečiť teplo od + 20 do 22 ° C a vlhkosť vzduchu 65-75 cm. %. Na tento účel je vhodný mini-skleník, v ktorom budete musieť klíčky každý deň postriekať teplou vodou z rozprašovača..
Vznikajúce zhromaždenia nereagujú dobre na priame slnečné svetlo, preto je lepšie zvoliť mierne zatienené parapety na východnej alebo západnej strane. Na jeseň by mali byť rastliny osvetlené až 12 hodín denne, ale teplotu je možné postupne znižovať až na 10 ° C a nižšie. Krátke denné hodiny a chladné podmienky ( + 5-6 ° C) sú užitočné pri frézii v období uvoľnenia výhonkov a keď kvitne, potrebuje výdatnú zálievku a teplo okolo + 15 ° C.
Top dressing sadeníc sa vykonáva postupne: prvé sadenice sa oplodnia dusičnanom amónnym v pomere 10 g na 5 litrov vody; potom každé 2-3 týždne na zlepšenie rastu sa použije slabý (1:20) roztok hydinového hnoja s prídavkom 10 g dusičnanu draselného a 20 g superfosfátu na 5 litrov zmesi. Keď sadenice dosiahnu výšku 10 cm, uviažu sa na drevené palice, aby sa zabránilo lámaniu tenkých stoniek..
Starostlivosť o fréziu
Prírodná oblasť frézie – Kapský región – sa nachádza v extrémnom južnom bode Afriky. Podnebie v tejto oblasti pripomína Stredozemné more s prevahou teplých a vlhkých vzduchových hmôt. Letná sezóna v tejto oblasti trvá od decembra do februára, a preto je frézia biologicky „naprogramovaná“ na kvitnutie vo februári. Vďaka tejto vlastnosti sa pestuje v skleníkoch a skleníkoch na rezanie počas európskej zimy, keď väčšina rastlín na severnej pologuli stále spí. Cibule vysadené vonku v máji zároveň do októbra veľmi krásne kvitnú, čím jesenná záhrada získa ešte väčšie čaro..
Osvetlenie. V prírodných podmienkach rastie frézia na nízkych subtropických svahoch v tieni kríkov. Rastline na záhone by mal byť poskytnutý rovnaký svetlý tieň a ochrana pred vetrom. Nemalo by však byť chladné severné alebo príliš tmavé miesto v zadnej časti záhrady – vhodnejšie sú pokojné východné a západné trávniky..
Pôda. Frézia, ktorá je vo voľnej prírode spokojná s chudobnými skalnatými pôdami, takmer určite zakorení tam, kde bola vysadená. Ale čím výživnejšie bude zloženie pôdy, tým bude krajšie kvitnúť, uvoľní viac púčikov a vytvorí elegantné súkvetia. Ideálnou možnosťou je voľná rašelinová listnatá pôda s prídavkom humusu a trávnika. Zhora je užitočné mulčovať ihlami, sekanou slamou, pilinami.
Polievanie frézie by mala byť mierna, pričom je lepšie nechať pôdu trochu suchšiu, ako ju podmáčať, najmä ak nie je pôda dostatočne voľná. Rastlina sa dvakrát za mesiac zaleje draselnou soľou (15-20 g na 10 l vody) a roztokom superfosfátu (30 g na 10 l vody)..
Prevencia škodcov a chorôb spočíva v postreku frézie mydlovou vodou, ktorá pomáha predchádzať roztočom a voškám. Ak sa v dôsledku nepriaznivých podmienok vytvoria zhnité oblasti, odstránia sa a zvyšok sa spracuje manganistanom draselným alebo základom.
Podväzok frézie na drevené podpery je vzhľadom na krehkosť stoniek nevyhnutným procesom. To platí najmä pre vysoké odrody, ako aj pre zvýšené kvitnutie konárov..
Na zimu sú hľuzy južnej krásy vykopané, mierne očistené od nečistôt a uložené na chladnom tmavom mieste zabalené do papiera alebo bavlnenej tkaniny. Môžete ich tiež presadiť do kvetináčov a na jar obdivovať rozkvitnutie na parapete alebo lodžii..
Frézia v krajinnom dizajne a kvetinárstve
Vďaka veľkej palete jasných a čistých farieb je frézia jednou z najatraktívnejších kvetín pre profesionálnych kvetinárov. Snehovo biele a krémové odrody, najmä froté, vyzerajú perfektne vo svadobných kyticiach. Často sú kombinované s jemnými ružami a tulipánmi pastelových odtieňov, bielych ľalií, zelených chryzantém..
Žiarivo žlté, karmínové, purpurové, šarlátové, oranžové a lila frézie pôsobia neuveriteľne elegantne a sú obklopené záhradnou zeleňou a na pozadí upravených trávnikov. Nasýtené a kontrastné tóny vám umožňujú vytvárať veselé kompozície na dekoráciu. Kvety frézie rezané alebo pestované v kvetináčoch môžu byť veľmi krásne na ozdobenie interiéru, pričom sa vyberú najharmonickejšie kombinácie odtieňov.
Frézia – foto
Frézia vyžaduje údržbu a pravidelne udržiavané stabilné podmienky, v ktorých sa rastlina stane skutočnou ozdobou každej záhrady. V našej galérii sme zhromaždili fotografie rôznych odrôd frézie, ktoré ukazujú ich farebný vzhľad..