Stojan na topánky na chodbe (viac ako 80 fotografií)
V priebehu rokov sa taký kus nábytku ako stojan na topánky stáva neoddeliteľnou súčasťou interiéru chodieb. Je to predovšetkým kvôli nespornému pohodliu skladovania, keď topánky objednané v usporiadanej polohe na policiach majú schopnosť dlhodobo udržiavať svoj pôvodný stav. Stojí za zmienku, že nákup stojana na topánky vás ušetrí od problému so záchranou obuvi, ktorá sa práve nepoužíva. To je dôležité, pretože často s nástupom jari musia byť zimné topánky ukryté v starých škatuliach a snažiť sa im nájsť vhodné miesto. Materiál v tomto článku vám pomôže pochopiť, aký sortiment skriniek na obuv je dnes predstavený a ako si môžete stojan na topánky vyrobiť vlastnými rukami doma.
Typy stojanov na topánky na chodbu
Dizajn stojanov na topánky v dnešnej dobe zahŕňa neobmedzený počet modelov, ktoré sa každý rok vylepšujú. Líšia sa veľkosťou, materiálmi, z ktorých sú vyrobené, spôsobmi inštalácie a ďalšími funkciami. Aby sme sa správne rozhodli, vykonáme stručný prehľad hlavných vlastností moderných stojanov na topánky na chodbe.
Skrinka na topánky
V tomto prípade hovoríme o plnohodnotných šatníkoch na chodbe, ktoré sú vhodné v podmienkach priestranných izieb. Konštrukcia takýchto stojanov na topánky má veľa oddelení, predpokladá prítomnosť dverí, niekedy priehradkového typu. Hlavnou výhodou je veľká kapacita, ktorá vám umožňuje umiestniť nielen sezónne topánky, ale aj kompletný rodinný šatník..
Regály
Regálový skladovací systém predpokladá celkový dizajn otvoreného stojana na topánky s mnohými horizontálnymi policami. Vo väčšine prípadov je inštalovaný v oddelených šatniach, skladoch alebo nástenných výklenkoch. Môže byť inštalovaný aj v priestranných chodbách.
Tenký formát
Špeciálny dizajn podstavcov, ktorý sa často stáva „záchrancom“ majiteľov dlhých úzkych chodieb. Model sa líši v malej hĺbke (asi 20 cm), a preto dostal názov „slim“, čo v preklade z angličtiny znamená „tenký, tenký“. Je vybavená sklopnými policami, do ktorých sa zmestí pomerne veľký počet topánok. Kombinácia jemnosti konštrukcie stojana na topánky so značnou výškou zároveň núti zamyslieť sa nad jej stabilitou a potrebou ďalších spojovacích prvkov..
Skrinka na topánky
Tento model je malá skrinka s niekoľkými policami, spravidla nie je vysoká. Tieto návrhy sú navrhnuté tak, aby vyhovovali bežnej obuvi, a nie ukladali celú rodinnú šatníkovú skriňu. Obrubník pôsobí ako dobrá pomoc v podmienkach malých chodieb s nízkymi stropmi. Je možné ho umiestniť do rohu susediaceho so stenou so vstupnými dverami. V tomto prípade štruktúra nezaberie veľa miesta a jej povrch bude hrať úlohu stola. Skrinky na topánky sa často predávajú spolu s inými kusmi nábytku, napríklad s kompaktnými vešiakmi..
Skrinka na topánky
Najjednoduchším zariadením na skladovanie obuvi je botník, ktorý pozná väčšina dospelej populácie od detstva. Jeho dizajn je otvorenou poličkou pre každodennú obuv. Takéto stojany na topánky sa často nachádzajú v malých chodbách, kde majitelia, ktorí šetria každý meter štvorcový, prispôsobia svoj horný povrch na sedadlo alebo malý stôl na rôzne drobnosti. Toto je najlepšia možnosť pre vlastnú výrobu štruktúry doma..
Vešiak na topánky
Pomerne originálnou možnosťou je stojan na topánky. Zvláštnosťou tohto modelu je, že neexistujú žiadne police a čepele zohrávajú úlohu držiakov. Topánky na nich sú umiestnené zvisle, pričom sú dobre vetrané a dlho si zachovávajú atraktívny vzhľad. Návrhy stojanov na topánky do stojana sú často vybavené predĺženými držiakmi, ktoré vám umožňujú umiestniť vysoké dámske topánky. Výhodou konštrukcie je jej vzdušnosť a zároveň veľká kapacita (až 40 párov).
Otvorené a zatvorené stojany na topánky: klady a zápory
Otvorené vitríny sú najobľúbenejším typom stojanov na topánky, ktoré poskytujú vysoko kvalitné sušenie obuvi, navyše majú nižšie náklady. Na druhej strane skladovanie na otvorených policiach môže viesť k tvorbe prachu..
Uzavreté stojany na topánky sú vybavené sklopnými, skladacími alebo priehradkovými dverami. Majú svoje výhody – tu sú topánky dokonale chránené pred prachom a nie sú prístupné zásahom domácich zvierat. Štruktúry so zatvorenými dverami sú zároveň oveľa horšie vetrané a to môže spôsobovať nepríjemné pachy. Často sú vybavené ďalšími otvormi na zlepšenie cirkulácie vzduchu a najnovšie modely sú vybavené špeciálnym zariadením na sušenie a dezinfekciu..
Výber typu inštalácie stojana na topánky
Okrem vonkajších rozdielov v dizajne sa stojany na topánky líšia aj spôsobom inštalácie, ktorý je rozdelený do nasledujúcich skupín:
Stojany na topánky Case sú modely, ktoré sú voľne stojacimi úložnými systémami. Ich hlavnou výhodou je mobilita – v prípade potreby je možné takýto stojan na topánky ľahko prepraviť na iné miesto. Nevýhodou je skutočnosť, že aj ľahký nábytok zaberá určitú oblasť, ktorá v malých chodbách často nestačí. Podľa spôsobu umiestnenia môžu byť stojace a zavesené;
Vstavané-stojany na topánky, ktoré sú súčasťou balenia iného nábytku (napríklad šatníka) alebo sú umiestnené vo výklenku v stene, špajze. Táto možnosť umiestnenia vám umožňuje výrazne ušetriť miesto, najčastejšie je vyrobená na zákazku podľa jednotlivých parametrov. Vstavané stojany na topánky môžu byť vybavené zasúvateľným mechanizmom, ako keby sa „vynorili“ pri otvorení zo steny. Je to pohodlný systém na usporiadanie priestoru v prízemí na chodbách súkromných domov;
Otočný stojan na topánky je jedným z najpriestrannejších prevedení pre malé chodby. Po umiestnení na územie rohu môžete ľahko dosiahnuť akékoľvek topánky jednoduchým posúvaním systému okolo osi. Tu sa topánky dajú ľahko sušiť a vetrať. Je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že špinavé topánky je možné umiestniť iba na nižšie poschodia..
Materiály na výrobu stojanov na topánky
Moderná výroba má veľký výber surovín na výrobu nábytku. Skladovanie obuvi nie je výnimkou, čo môžu predstavovať nasledujúce materiály:
1. Drevené stojany na topánky – modely spájajú estetiku, šetrnosť k životnému prostrediu a všestrannosť. Jedinou nevýhodou tu môžu byť vysoké náklady na výrobky, ale je to úplne odôvodnené dlhou životnosťou. Dizajn stojana na topánky môže mať vzhľadom na flexibilitu materiálu pri spracovaní rôzne podoby a má svoj vlastný jedinečný vzor. Na výrobu sa používajú rôzne druhy dreva (dub, orech, breza, borovica atď.), Ktoré majú jednotlivé farby a pevnostné charakteristiky..
2. MDF alebo drevotrieska – najhospodárnejšie a najžiadanejšie materiály, ktoré pomáhajú dosiahnuť najlepší pomer ceny a kvality. Zároveň pri kúpe takéhoto nábytku nezaškodí opýtať sa predajcu na dostupnosť certifikátu kvality, aby nedošlo k otrave škodlivými živicami..
3. Kovové stojany na topánky – oveľa horšie absorbujú pachy, ktoré môžu pochádzať z vlhkej obuvi, nenavlhnú a nedeformujú sa. Počas výrobného procesu sú konštrukcie ošetrené antikoróznymi prostriedkami, ktoré zaisťujú absenciu hrdze. Dizajn kovového stojana na topánky s kovanými prvkami bude pôsobiť ako skutočná dekorácia interiéru. Nevýhodou je značná hmotnosť štruktúr, ktorá komplikuje ich prepravu a niekedy aj čistenie chodby..
4. Plastové stojany na topánky – priaznivo sa líšia nízkou hmotnosťou, odolnosťou proti vlhkosti a jednoduchým čistením, majú nízke náklady. Pretože materiál nie je schopný prechádzať vzduchom, pri kúpe takejto obuvi by sa mali uprednostniť otvorené štruktúry. Tiež stojí za zváženie, že plast má nižšiu pevnosť ako vyššie uvedené materiály a v dôsledku toho nie je taký trvanlivý..
Ako si vyrobiť stojan na topánky vlastnými rukami
Doma je celkom možné postaviť stojan sami, pričom máte k dispozícii najkomplikovanejšie nástroje. Napríklad obyčajná paleta sa môže stať základom pre jednoduchý stojan na topánky. Mal by byť natretý kvôli estetike a namontovaný zvisle k stene. Do otvorov sa zmestia topánky, ako je znázornené na fotografii.
Ako možnosť pre botník pre vidiecky dom môžete použiť drevené škatule, ktoré sú tiež natreté, nalakované a pripevnené na stenu v požadovanom poradí. V tomto prípade môžete získať pomerne originálnu kompozíciu..
Ak máte nejaké znalosti v tkaní z prútia alebo ratanu, môžete si vyrobiť malý stojan na topánky alebo tkať boxy. Je potrebné poznamenať, že ratan je dobre vetraný, čistený a vysoko odolný voči vlhkosti.
A ak máte potrebné nástroje a zručnosti pri práci s drevom, môžete si vyrobiť drevený stojan na topánky s bočnými stenami a policami. Najprv sa musíte rozhodnúť o umiestnení a dizajne budúceho stojana na topánky, vykonať príslušné merania a kresbu.
Na základe výkresu je pre každú časť vypracovaná mapa rezania, podľa ktorej sú v obchode vyrezané police a steny a okraje prilepené špeciálnym okrajom (s príslušným vybavením, môžete to urobiť sami).
Nasledovať bude montážny proces, ku ktorému je potrebné dokúpiť kovové rohy, podpery políc a podľa návrhu ďalšie prvky (nohy, vodidlá zásuviek, úchytky nábytku). Spočiatku je vytvorený rám podstavca – stredné stojany sú striedavo pripevnené k základni (ak sú k dispozícii), potom bočné stojany s otvormi pre podpery políc. Ako posledné sa montuje „výplň“ a prípadné dvere.
Keď je konštrukcia úplne zostavená, môže byť ozdobená farbou, lakom alebo samolepiacou fóliou.
Vešiak na topánky na chodbe – foto
V našej galérii sa môžete dozvedieť viac o rôznych moderných stojanoch na topánky. Tu sú zhromaždené fotografie ukazujúce dizajn rôznych štruktúr, typy inštalácií, ako aj spôsoby usporiadania vo veľkých a malých chodbách, súkromných domoch. Príjemné prezeranie!