Bazén v krajine (72 fotografií): nafukovací, rámový alebo betónový?
Bazén v krajine je skvelou príležitosťou na spestrenie dovolenky
Letná dovolenka mimo mesta výrazne stráca na atraktivite, ak v blízkosti nie je žiadna nádrž – jazero, rieka alebo rybník. Betónový, nafukovací alebo rámový bazén v krajine s vlastnými rukami (fotografie a videá z postupu sú uvedené nižšie) zostavené na webe sa však stane hodnou alternatívou bez veľkých investícií..
Bazén v krajine nie je len príležitosťou na kúpanie, ale aj vynikajúcim doplnkom k krajinnému dizajnu lokality
A čo je obzvlášť dôležité – vzhľadom na nedostatok miesta v štandardnej (6 akrovej) dači taký bazén na mieste nezaberie veľa miesta.
Aj betónový bazén môže byť v malej letnej chate kompaktný
Ešte dôležitejšiu úlohu bude hrať návrh dokončenia bazéna umiestneného na malej ploche
Kompetentné terénne úpravy vám umožnia výnosne premeniť priestor okolo bazéna
Nafukovací bazén: mobilný a cenovo dostupný
Najjednoduchší, najdostupnejší a v každodennej prevádzke nenáročný je nafukovací bazén. Väčšina modelov (nechajme bokom detské bazény, budeme ich zvažovať nižšie) nafukovacích bazénov je vyrobená z dvojitého (menej často troch vrstiev) krytu z PVC fólie.
Nafukovací bazén z PVC fólie
V tomto prípade je čerpaný iba horný prstenec – dutá komora je zabudovaná do okraja boku, je nafúknutá, aby poskytla bazénu väčšiu stabilitu. Keď je bazén naplnený vodou, stúpa súčasne s hladinou vody.
Bazén s nafukovacím horným prstencom
Vo veľkých nafukovacích bazénoch je vytvorený otvor, cez ktorý je možné počas čerpania dodávať vodu a potom ju filtrovať. V malých bazénoch taký otvor nie je, preto ak nechcete vodu meniť príliš často, mali by ste po umytí vykonať vodné procedúry. Nákup markízy, ktorá by mala zakrývať bazén, keď v ňom nikto nie je, navyše pomôže vyhnúť sa hmyzu, prachu a lístiu..
Nafukovací bazén so širokými nafukovacími stranami
Hlavné výhody nafukovacieho bazéna:
- kompaktnosť – v zostavenom stave zaberá minimum miesta, je možné ho prepravovať v kufri auta. S nástupom chladného počasia je ľahké ho umiestniť do špajze.
Malý nafukovací bazén
- jednoduchá inštalácia – celý proces prípravy bude trvať 15 – 25 minút (príprava miesta, rozloženie bazéna, nafúknutie vzduchovej komory)
Nafukovacie bazény je možné rýchlo nainštalovať takmer kdekoľvek
- malá cena
Malá cena vám umožní stať sa majiteľom vlastného malého bazéna
- v takom bazéne sa voda rýchlo zohreje
Malý objem vám umožní rýchlo zahriať vodu na slnku na príjemnú teplotu
Ak hovoríme o nedostatkoch, v prvom rade je to malá plocha vodného zrkadla, môžete v ňom striekať, ale nie plávať..
Nafukovacie bazény sú rôznych veľkostí, ale oveľa častejšie sa kupujú bazény s malou plochou
Existujú modely s veľkým (až 5-7 m dlhým), ale sú dosť drahé – cena je porovnateľná s rámovou verziou. Navyše sú také bazény v prevádzke veľmi problematické, v prvom rade – filtrácia a čistenie vody. Ďalšou nevýhodou je nedostatočná pevnosť, takýto bazén je ľahké prepichnúť. A napriek tomu – nafukovací bazén je potrebné pravidelne čerpať.
Okrúhly nafukovací bazén s rebríkom na prechod cez bok
Rada! Ak je výška strany väčšia ako 1 m, potom je potrebný rebrík. Na jednej strane bude pre starších ľudí a deti ťažké dostať sa do / z bazéna. Na druhej strane sa neopierajte silne o bočnú komoru, môže to viesť k rozliatiu vody..
Veľký okrúhly nafukovací bazén
Detské nafukovacie bazény: so šmýkačkou, s markízou, s ohrádkou
Nafukovací bazén je skvelý spôsob, ako otužovať a rozvíjať dieťa. Moderné modely detských nafukovacích bazénov sú mimoriadne rozmanité – tvarom aj vybavením:
- bazén s markízou – voda sa na slnku dokonale zahreje, ale dieťa sa môže skryť pred horiacimi lúčmi a neprehrieva sa
Detský nafukovací žraločí bazén s markízou
- bazénová aréna – má špeciálnu tyč, na ktorú je možné zavesiť hračky
Zahrajte si nafukovaciu arénu
- herné centrá – môže v nich špliechať niekoľko detí súčasne, majú labyrinty, fontány, šmýkačky, nafukovacie hračky
Nafukovací bazén – centrum hry
Obľúbené sú najmä detské nafukovacie bazény so šmykľavkou. Nafukovacie šmýkačky môžu byť buď neoddeliteľnou súčasťou bazéna, alebo môžu byť súčasťou dodávky. Existuje špeciálny typ nafukovacích šmýkačiek, ktoré sú určené na usporiadanie veľkých a stacionárnych bazénov. Sú veľmi trvanlivé a unesú hmotnosť dospelého. Pri správnej inštalácii nafukovacej šmýkačky je možnosť zranenia pri jazde úplne vylúčená. Aj keď sa šmýkačka rozbije (je zlomená), je schopná udržať svoj objem dlho. Tento čas bude úplne stačiť na pokojné opustenie deflačného komplexu..
Detský nafukovací bazén so šmýkačkou
Pri výbere je dôležité určiť veľkosť bazéna – môže ísť o kompaktný model, ktorý si môžete vziať so sebou k rieke, jazeru alebo k moru, variant „brouzdaliště“. Alebo možno väčší model – veľké ploché bazény, v ktorých sa dieťa v horizontálnej polohe môže úplne ponoriť do vody a zvládnuť základy plávania. Existujú ďalšie dôležité body:
- výber hĺbky – priamo závisí od veku. Pre deti do 1,5 roka – do 15-17 cm, do 1,5-3 rokov – do 50 cm, od 3 do 6 rokov – do 70 cm
Jednoduchý plytký nafukovací detský bazén
- väčšina modelov detských nafukovacích bazénov nemá špeciálne otvory na vypúšťanie a pripojenie filtračných staníc. Voda sa preto bude musieť často a ručne meniť a potom by sa malo vnútro dobre opláchnuť – to všetko je potrebné vziať do úvahy pri výbere veľkosti a objemu bazéna.
Obdĺžnikový nafukovací bazén pre deti
- mäkké dno – nie vždy (obzvlášť ak si so sebou vezmete bazén k moru, jazeru a pod.) je možné položiť bazén na rovný povrch. Výmoly a malé kamienky veľmi znepríjemnia chôdzu po tenkom filmovom dne. Prítomnosť nafukovacieho krytu nižšie, pod dnom, rieši tento problém – šliapnuť na také dno je mäkké a pohodlné
- nafukovacie boky – čím sú širšie, tým bude bazén bezpečnejší
Hranatý detský nafukovací bazén je dostatočne stabilný, aby sa s ním deti mohli hrať
Ako vybrať správny nafukovací bazén pre dieťa – podrobnosti vo videu
Rámový fond: typy a vlastnosti inštalácie
Rámové bazény si vďaka inštalácii rámu zachovávajú svoj tvar. V závislosti od typu rámu a sezónnosti použitia sú rámové bazény rozdelené na:
- sezónne – majú skladací rám vyrobený z dutých kovových rúrok a spojovacích prvkov. Bazénová misa je taška vyrobená z trojvrstvového (0,7-0,7 mm hrubého) polyvinylchloridu, medzi vrstvami fólie vystužená kevlarovou alebo polyesterovou sieťovinou-to dodáva fólii pevnosť v ťahu.
Obdĺžnikový rámový bazén s rekvizitami
Vďaka rámu je konštrukcia odolnejšia ako nafukovací bazén a dobre si zachováva svoj tvar. Sezónny bazén je zostavený a naplnený vodou na začiatku kúpacej sezóny a je demontovaný na uskladnenie na jeseň. Inštalácia rámového fondu tohto typu nevyžaduje veľa času a špeciálnych schopností. Medzi ďalšie výhody patria pomerne veľké rozmery (až 7 ton vody) s rôznymi tvarmi, ktoré ponúka výrobca. Aj pri priemernej veľkosti (asi 3,5 tony) sa v ňom budú dostatočne pohodlne cítiť 2 deti a 2 dospelí. Životnosť – asi 5 rokov
Oválny rámový bazén upevnený na drevenej verande
- celoročná – znesú mráz aj s vodou vo vnútri, takže sa nedajú v chladnom počasí rozobrať. Ich hlavným rozdielom je, že majú po stranách kovovú profilovanú stenu (0,8 mm), navyše pokrytú niekoľkými vrstvami polyméru alebo smaltu. Vďaka zosilnenému rámu, ktorý má dodatočne nainštalované priečne nosníky a podpery pre steny, a oceľovej strane vytvárajú dostatočne veľké (až 20 ton vody) bazény okrúhleho alebo oválneho tvaru. Životnosť – až 15 rokov
Celoročný bazén v sivom ráme
Celoročný rámový bazén s ozdobenými rekvizitami
Celoročný rámový bazén s drevenou plošinou okolo
- stacionárne – pozostávajú z profilov z kombinovaných materiálov – duralu, ocele, dreva a plastu. Inštalácia profilov (panelov) sa vykonáva iba raz, pomocou skrutkových, uzamykacích alebo lepiacich spojov, čím sa dosiahne vysoká mechanická tuhosť konštrukcie bazéna. Umožňuje vám teda zbierať veľmi veľké (až 7 m v priemere) misky so životnosťou až 20-30 rokov. Je pravda, že náklady na taký bazén (a tu by ste mali tiež pridať náklady na požadované vybavenie – čerpadlá, filtre, chemikálie na úpravu vody) sú porovnateľné s odhadom betónového bazéna
Stacionárny rámový bazén obklopený špeciálnou drevenou plošinou
Stacionárny rámový bazén zabudovaný do kamennej terasy
Rámové bazény sú vo všeobecnosti pevnejšie, pevnejšie a odolnejšie ako nafukovacie. Tuhý rám umožňuje, aby bol taký bazén zakopaný v zemi o tretinu celkovej hĺbky boku, čo ešte viac zvyšuje pevnosť, stabilitu a trvanlivosť konštrukcie. K nim je možné pripojiť dostatočne výkonné a efektívne filtračné stanice, čo eliminuje potrebu častých výmen vody. Je pravda, že ako v nafukovacích bazénoch je ťažké (vo väčšine prípadov je to jednoducho nemožné) nainštalovať do nich vodopády alebo osvetlenie..
Rámový bazén s drevenou plošinou zdobený kvetmi
Inštalácia bazéna: užitočné rady
Pre normálnu inštaláciu a ďalšiu prevádzku bazénu má veľký význam správny výber umiestnenia:
- stačí priniesť vodu na miesto inštalácie a zaistiť jej čerpanie (odtok)
Betónový bazén s vodopádom
- miesto by malo byť slnečné, aby sa voda dobre a rýchlo zohriala
Vonkajší bazén
- miesto by nemalo mať veľký sklon
Bazén sa nachádza na rovnej ploche v blízkosti letnej kuchyne
- v bezprostrednom okolí by nemali byť žiadne stromy – budú nielen tieniť bazén, ale budú tiež zdrojom odpadkov.
Bazén so sklenenou stenou bez tieňa stromov
Inštalácia bazéna začína prípravou miesta:
- označte vybrané miesto
- opatrne odstráňte drn – tráva ponechaná pod bazénom bude hniť a šíri charakteristický nepríjemný zápach
- pomocou úrovne budovy na vyrovnanie miesta vytvorte pieskový vankúš s hrúbkou 5 až 10 cm, utužte ho a vyrovnajte
- položte podstielku – na to sú vhodné penofol alebo penové platne, ale je lepšie nepoužívať penový plast – je príliš krehký. Švy medzi doskami (listami) vyčnievajúcimi za hranice časti dielu prilepte širokou páskou
- zostavte bazén podľa priloženého návodu
Rada! Pri napúšťaní bazéna vodou dávajte pozor, aby sa na dne nevytvorili záhyby..
Bazén pre domácich majstrov v krajine:
Stacionárny bazén (kompozitný, betónový) je často vnímaný ako indikátor špeciálneho postavenia majiteľa domu. Postaviť bazén na mieste vlastnými rukami je však celkom jednoduché..
Jednoduchý obdĺžnikový bazén
Pozdĺž domu sa tiahol bazén
Výstavba začína označením miesta, pri vedení stavby vlastnými silami je lepšie zvoliť pre bazén jednoduchý tvar – štvorec, kruh alebo obdĺžnik, čo zjednoduší prácu a zníži náklady. Okrem toho je potrebné presne naplánovať, kde budú umiestnené komunikácie, drenážny systém a elektrické vedenie, ako bude prebiehať filtrácia vody (obr. 1.)
Ryža. 1. Schéma vykurovania a filtrácie vody
Potom pokračujú priamo k stavbe:
- jama – jej veľkosť by mala byť o 40 – 50 cm väčšia a o niečo hlbšia ako veľkosť plánovaného bazéna. Steny jamy sú vyrobené s miernym (asi 5 stupňovým) sklonom von – to zabráni rozbitiu pôdy a dodá konštrukcii stabilitu a spoľahlivosť (obr. 2)
Ryža. 2. Povodná jama
- dno jamy sa opatrne vyrovná a podbíja, potom sa vytvorí drenáž – vrstva drveného kameňa a piesku hrubá asi 30 cm (obr. 3). Dobre sa rozleje vodou tak, aby bola čo najhustšia, a potom je usporiadaná hydroizolácia. Rozpočtovou možnosťou je položiť strešný materiál na bitúmenový tmel v dvoch vrstvách. Okrem toho by mal vyčnievať zo dna o 20-30 cm k stenám bazéna
Obr. Odvodnenie bazénu
- v spodnej časti usporiadajte výstužný rám (obr. 4) a zalejte betónom. Keď betón stvrdne, pokračujte v inštalácii debnenia
Ryža. 4. Vystuženie dna bazéna
- inštalácia debnenia – na tento účel sa používa drevená doska (valcovaná alebo natieraná) alebo preglejka, pomocou ktorej môžete vytvárať zakrivené čiary (obr. 5.6). Inštalácia preglejkového debnenia je drahšia, ale kvalita výsledného povrchu bazénovej misy je veľmi vysoká, čo vám v budúcnosti umožní ušetriť na brúsení stien. Aby sa debnenie nedeformovalo pod hmotnosťou betónu, sú dištančné prvky a výstuhy inštalované vo vzdialenosti 0,5 m
Ryža. 5. Debnenie pre zvislé steny bazéna
Ryža. 6. Stenové debnenie
- nalievacie steny – pred naliatím sú steny a dno dobre navlhčené vodou, pre tesnejšie priľnutie k malte. Po naliatí prvej (15 cm) vrstvy sa nainštaluje vopred pripravená výstužná sieť a steny sa naďalej lejú vo vrstvách
- brúsenie a hydroizolácia – po vytvrdnutí betónu sa debnenie demontuje (obr. 7) a steny sa tretia brúskou (ručne) a vyrovnávajú sa.
Ryža. 7. Miska betónu po naliatí
Potom sú studené švy vodotesné – triesky, praskliny, vybrania medzi vrstvami, švy medzi stenami, stenami a dnom
- dekorácia – mozaika (obr. 8), dlaždice (obkladové dlaždice) sa používajú na dekoratívnu výzdobu stien, ale v poslednej dobe sa na tieto účely používa PVC fólia. (obr. 9) Zlepšuje nielen tesnosť bazéna, ale tiež mu dodáva atraktívnu modrú farbu. Niekedy sa na dekoráciu dna používajú samonivelačné podlahy (obr. 10)
Ryža. 8. Zdobenie bazéna mozaikami
Ryža. 9. Bazén ukončený PVC fóliou
Ryža. 10. Bazén so samonivelačnou podlahou
Po dokončení práce začnú inštalovať potrebné vybavenie (obr. 11) – čerpacie a filtračné stanice, svetlá, vodopády, fontány atď., Vykonávajú práce na zlepšení priľahlého územia.
Ryža. 11. Vybavenie bazéna (filtračná nádrž, obehové čerpadlo, filtračný prvok, viaccestný ventil)
Bazén v krajine si zabezpečujeme sami: podrobné video pokyny